Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o technologii napawania plazmowego PTA?

Co warto wiedzieć o technologii napawania plazmowego PTA?

Napawanie plazmowe proszkowe, zwane też metodą PTA (Plasma Transferred Arc) to innowacyjne i chętnie stosowana technika powlekania termicznego. Jest stosowana w przemyśle ciężkim oraz lekkim głównie do nanoszenia odpornych na zużycie i korozję powłok ochronnych. Są one niewrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV, działanie gazów agresywnych, a także na warunki pogodowe i niskie/wysokie temperatury.

Czym jest napawanie plazmowe?

Technologia napawania plazmowego PTA jest dzisiaj dostępna zarówno w wersjach ręcznych, półautomatycznych, jak i w 100% zautomatyzowanych. Metoda ta opiera się o stapianie w łuku plazmowym specjalnego materiału w postaci proszku, który wraz z nadtopionym materiałem podłoża tworzy silną napoinę. Odbywa się to w temperaturze nawet 20 tysięcy stopni Celsjusza. Nie byłoby to jednak możliwe bez zastosowania gazów ochronnych. Zalicza się do nich argon oraz mieszanki: argonu z wodorem, a także helu z wodorem.

Takie gazy są stosowane m.in. przy technice PTA proszkowej, przy której stosuje się granulowane proszki metaliczne i ceramiczne.

Zastosowanie napawania plazmowego

Napawanie plazmowe w technologii proszkowej jest dzisiaj wykorzystywane w różnych branżach. Szczególnie technika ta znalazła swoje zastosowanie przy serwisie oraz produkcji urządzeń górniczych, gniazd zaworowy, turbin samolotowych, ślimaków wytłaczarek, a także form do butelek. Napawanie jest stosowanie również przy naprawie sprzętów przemysłowych. Niekiedy stosuje się tę technologię do obrabiania elementów metalowych konstrukcji budowlanych i wnętrzarskich.

Obecnie technika PTA jest między innymi wykorzystywana przez szeroko wyspecjalizowane pracownie metaloplastyczne, słynące z usług obróbki skrawaniem CNC, spawania czy metalizacji natryskowej. Napawanie plazmowo-proszkowe oferuje m.in. firma METAL WELDING SERVICE, która nanosi powłoki metaliczne i ceramiczne o różnych właściwościach fizyko-chemicznych. Taka wierzchnia obróbka pozwala na zwiększenie twardości materiałów. Stają się one odporne na ścieranie, erozję czy na strukturalne starzenie. W ten sposób można zatem regenerować różne części maszyn.

Jakie są zalety napawania plazmowego?

Napawanie plazmowe przede wszystkim gwarantuje niepowtarzalną czystość metalurgiczną napoin. Ich jakość jest zatem znacznie wyższa niż w przypadku wykorzystania alternatywnych metod. Napawanie plazmowe dodatkowo charakteryzuje się małą głębokością wtopienia oraz niskim udziałem materiału rodzimego w procesie. Dzięki temu obrabiana termicznie konstrukcja nie ma naruszanej własnej struktury. Jest ona tym samym znacznie solidniejsza oraz trwalsza.

Kolejną zaletą napawania plazmowego jest także duża gładkość napawanej warstwy. Ma to swoje plusy zarówno dla parametrów technicznych produktu/półproduktu, jak i też dla jego estetyki. Podkreślić należy również wysoką odporność napoin na zużycie oraz niski koszt wszystkich procesów napawania plazmowego. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz