Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o taśmach transportowych?

Co warto wiedzieć o taśmach transportowych?

Taśmy transportowe to obecnie jedno z najbardziej niezbędnych narzędzi w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Zostały one wprowadzone ze względu na przyspieszenie pracy związanej z transportem materiałów w fabrykach, kopalniach czy na produkcji. Obecnie istnieje wiele rodzajów taśm transportowych dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Czym są taśmy transportowe

 Taśmy transportowe to jeden z elementów przenośników transportowych znajdujących zastosowanie zarówno w przemyśle ciężkim jak i przy produkcji żywności, kosmetyków lub chemii gospodarczej. Ich zadaniem jest przenoszenie towarów,  przez co usprawnia i ułatwia to pracę ludziom, mającym do czynienia z tego rodzaju maszynami.

Rodzaje taśm transportowych

 Ze względu na zastosowanie wyróżniamy kilka rodzajów taśm transportowych takich jak:  

  • Taśmy zwykłe - Jest to rodzaj taśm, który możemy spotkać w praktycznie każdym większym markecie, którego zadaniem przetransportowanie naszych towarów do kasjera. Ze względu na uniwersalność tego rodzaju taśm możemy za ich pomocą transportować również kruszywa o niewielkiej ścieralności, cement czy nieszkodliwą chemię, dzięki czemu poza branżą spożywczą znajdują one zastosowanie również w przemyśle budowlanym oraz chemicznym i energetycznym.

  • Taśmy olejoodporne - Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj taśm odpornych na działanie szkodliwych substancji takich jak smary, oleje czy rozpuszczalniki, dzięki czemu znajdą one zastosowanie między innymi w przemyśle hutniczym.

  • Taśmy ognioodporne - Są to taśmy skonstruowane z materiałów odpornych na samozapłon, dzięki czemu można je stosować do transportu węgla oraz łatwopalnych materiałów we wszelkiego rodzaju kopalniach, elektrociepłowniach czy spalarniach śmieci.

  • Taśmy odporne na wysoką temperaturę - Tego rodzaju taśmy są produkowane z materiałów mogących pracować bez jakiegokolwiek uszczerbku przy temperaturach około 200-230 stopni Celsjusza.

  • Taśmy z gumowymi profilami - Jest to rodzaj taśm zakończony profilem gumowym działający na przenośnikach transportowych ustawionych pod kątem i wykorzystywany do transportu wszelkiego rodzaju kamieni oraz warzyw i owoców.

  • Taśmy odporne na ścieranie - Tego typu taśmy transportowe używane są do przenoszenia twardych i zakończonych ostrymi krawędziami materiałów, takich jak fosforyt, koks czy klinkier ze względu na ich wysoką wytrzymałość na ścieranie.

Łączenie taśm transportowych

Taśmy transportowe łączy się przy pomocy różnych metod. Pierwszą z nich jest zgrzewanie odbywające się w temperaturze około 190 stopni Celsjusza mające na celu roztopienie i złączenie się warstw termoplastycznych. Drugą metodą jest klejenie na zimno w temperaturze otoczenia lub na ciepło przy wyższych temperaturach. Ostatnią znaną metodą łączenia taśm przenośnikowych jest tak zwane łączenie mechaniczne. Wykonuje się je przy pomocy wszelkiego rodzaju wysokiej jakości złączek wykonanych z metalu, które możemy kupić u wyspecjalizowanego i certyfikowanego producenta tego typu rzeczy jakim jest firma Besztak, której doświadczeni pracownicy pomogą nam w doborze odpowiedniego rodzaju jak i wielkości potrzebnej nam złączki.

Opracowanie:
Wymysłówka 37
tel. 81 516 25 10
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz