Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o systemie monitoringu wizyjnego?

Co warto wiedzieć o systemie monitoringu wizyjnego?

Kiedyś system monitoringu wizyjnego stosowano głównie w obiektach przemysłowych, gdzie stanowił skuteczny środek nadzoru video. Z biegiem czasu powyższa technologia zagościła w wielu miejscach publicznych, chociażby bankach czy centrach handlowych. Coraz częściej trafia również do prywatnych domów jako jeden z głównych elementów inteligentnego zarządzania budynkiem. Aby monitoring działał bez zarzutu, warto postawić na urządzenia topowych producentów sprzedawane przez firmę D&D.

Kluczowe komponenty monitoringu wizyjnego

Technologia nadzoru video została zaprojektowana w celu monitorowania określonych zdarzeń oraz środowisk. Składa się na nią cały zestaw urządzeń wchodzących w skład nowoczesnych instalacji bezpieczeństwa, które bez kłopotu można zintegrować z systemem alarmowym lub kontroli dostępu.

Oprócz kamer i monitorów do istotnych komponentów systemu monitoringu zaliczamy między innymi rejestratory, przewody, zasilacze oraz sprzęty PVR mające na celu zapis video do pamięci masowej bądź zdecentralizowanej bazy przechowywania danych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby pokusić się o dodatkowe wyposażenie w postaci detektorów ruchu czy noktowizorów. Całość zaś jest wspierana przez specjalistyczne oprogramowanie, które wspiera operatorów monitoringu, np. wysyłając im automatyczne powiadomienia o zdarzeniu.

Podstawowe zastosowanie nadzoru video

To na jakie rozwiązania sprzętowe z zakresu monitoringu się zdecydujemy, zależy już od naszych indywidualnych preferencji i posiadanego budżetu. Jak tłumaczy przedstawiciel legnickiej firmy D&D, która od lat zajmuje się sprzedażą systemów zabezpieczeń od topowych producentów:

Monitoring wizyjny pozwala obecnie nie tylko na odbiór obrazu wraz z dźwiękiem, ale także jego swobodne przetwarzanie czy archiwizowanie. Bez dwóch zdań jest to świetny sposób na ochronę mienia czy zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników danego obiektu. Pozwala on na sprawną identyfikację osób niepożądanych oraz wszelkich zagrożeń, pomagając służbom ochrony bądź personelowi technicznemu podjąć szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych.

Warto nadmienić, iż monitoring wizyjny jako swego rodzaju straszak na przestępców, nie tylko znacznie redukuje ilość potencjalnych kradzieży. Przydaje się on także do ciągłej obserwacji zachowań w zakładzie pracy, umożliwiając kontrolę realizacji obowiązków.

Zróżnicowany świat monitoringu wizyjnego

Systemy nadzoru video różnią się między sobą pod wieloma względami, a głównym kryterium ich podziału jest sposób transmisji danych z kamer do rejestratora. Tradycyjna technologia analogowa systematycznie ustępuje miejsca nowocześniejszym rozwiązaniom, gwarantujących obraz w wysokiej rozdzielczości. Dużym uznaniem cieszy się przede wszystkim monitoring HD-CVI powstały jako odpowiedź na zapotrzebowanie istniejących już instalacji. Doceniany jest też system HD-TVI pracujący zarówno na przewodzie koncentrycznym, jak i popularnej skrętce komputerowej. Jeśli koniecznie chcemy uniknąć zmiany struktury kablowej przy modernizacji starszego monitoringu, warto z kolei postawić na korzystny cenowo standard AHD. Powyższe rozwiązania wyprzedza system IP, który wykorzystuje architekturę sieci LAN. Cechuje się on najwyższą funkcjonalnością oraz rozdzielczością nagrywania dochodzącą nawet do 32 Mpx.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz