Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o systemach wentylacji?

Co warto wiedzieć o systemach wentylacji?

Systemy wentylacji to bardzo ważny element każdego budynku mający wpływ nie tylko na nasze ogólne samopoczucie, ale także zdrowie i bezpieczeństwo. Bardzo często to właśnie od tego systemu zależy jakość powietrza w naszych domach czy też firmach, dlatego warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Przedstawiamy, co warto wiedzieć o systemach wentylacji w budynkach.

Na czym polega wentylacja?

Wentylacja jest procesem polegającym na wymianie nieświeżego bądź zanieczyszczonego w jakiś sposób powietrza z wnętrza budynku na nowe prosto z dworu dzięki cyrkulacji powietrza. Warto pamiętać, iż sprawnie działająca wentylacja jest niezbędna wszędzie tam, gdzie zbierają się różnego rodzaju opary chemiczne bądź pył, które mogą nam uniemożliwić swobodne oddychanie świeżym powietrzem.

Dlaczego system wentylacji musi być sprawny?

Niezależnie od tego jaki rodzaj systemu wentylacyjnego mamy w naszym budynku, to musi działać on w pełni sprawnie, aby zapobiegać czynnikom, które mogą mieć zły wpływ na nasze zdrowie takim jak powstawanie na ścianach grzyba bądź pleśni, zadymienie, zapylenie, różnego rodzaju opary. Przez te szkodliwe czynniki możemy dostać alergii, mieć kłopoty z oddychaniem, bóle głowy czy też problemy z wątrobą.

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Na chwilę obecną wyróżnić możemy kilka rodzajów systemów wentylacyjnych, do których należą:

  • Wentylacja grawitacyjna - Jest to rodzaj wentylacji, której działanie oparte jest na przepływie powietrza wymuszone przez różnice powstające pomiędzy ciepłym i zimnym powietrzem.

  • ·Wentylacja mechaniczna - Ten rodzaj wentylacji wymienia zużyte powietrze na nowe, poprzez działanie zamontowanego w jej wnętrzu wentylatora z napędem elektrycznym, dzięki czemu możemy także swobodnie sterować działaniem tego systemu.

  • Wentylacja hybrydowa - Jest to niejako połączenie dwóch wyżej wymienionych systemów czyli mechanicznego i grawitacyjnego, ponieważ polega on na wymianie powietrza kanałami wentylacyjnymi, które od czasu do czasu wspierane są w tym przez działanie wentylatora.

  • Wentylacja zwykła - Ten system to nic innego jak po prostu zwyczajny przewiew w budynku spowodowany otwarciem okien znajdujących się po dwóch stronach doprowadzając tym samym do przeciągu.

Po czym poznać niesprawną wentylację?

W zasadzie nieprawidłowe działanie systemu wentylacyjnego możemy rozpoznać po kilku czynnikach, do których należą:

  • Pojawiająca się na ścianach pleśń

  • Krople wody na szybach

  • Podwyższony poziom wilgotności powietrza w budynku

  • Ciągłe nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach.

Z czego zbudowana jest wentylacja?

Jak zostało to już nieco wyżej wspomniane, systemy wentylacyjne zbudowane są głównie z kanałów wentylacyjnych (znajdujących się między innymi w kuchniach i łazienkach), kratek wentylacyjnych, wentylatorów a także filtrów i innych niezbędnych akcesoriów, których szeroki wybór znaleźć można w sklepie Dom Went specjalizującym się w sprzedaży elementów należących do systemów wentylacyjnych.

Opracowanie:
Częstochowa, Rakowska 3/5
tel. 34 366 11 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz