Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o stacjach transformatorowych?

Co warto wiedzieć o stacjach transformatorowych?

Stacje transformatorowe stanowią ważną część infrastruktury elektrycznej. Nazywane zamiennie trafostacjami, rozdzielają energię w taki sposób, aby do naszych gniazdek trafił prąd  o odpowiednim napięciu. Te  zasilane z linii powietrznej lub kablowej urządzenia są więc ostatnim ogniwem w dystrybucji energii.  W jaki sposób działa stacja transformatorowa? Jakie występują jej rodzaje? Dowiesz się tego z przygotowanego artykułu.

W jaki sposób funkcjonuje stacja transformatorowa?

Energia elektryczna dociera do ostatecznych odbiorców w kilku etapach. Do stacji transformatorowych trafia ona z elektrowni przy wykorzystaniu sieci wysokiego napięcia. Główny element stacji, czyli transformator obniża napięcie prądu do średniego, dzięki czemu można go przesyłać przez lokalne linie rozdzielcze.  Aby energia trafiła do końcowych użytkowników, konieczna jest jeszcze jedna redukcja. Zmiana napięcia średniego na niskie pozwala uzyskać bezpieczny poziom zasilania urządzeń.

Stacje transformatorowe wykorzystywane są przede wszystkim przez Krajowy System Elektroenergetyczny.  Spotkać je można jednak w wielu innych miejscach. Stosuje się je bowiem również na placach budowy, w zakładach przemysłowych czy przy obsłudze stacji kolejowych. Projektowanie trafostacji powinno przebiegać z uwzględnieniem wszystkich warunków, jakie występują w sieci elektroenergetycznej. Dlatego ich budowę warto zlecić profesjonalistom, jak Zakład Inżynieryjno-Budowlany IZOBET.

Jakie są rodzaje stacji transformatorowych?

Ze względu na miejsce, a także sposób montażu wyróżniamy stacje napowietrzne, wnętrzowe, kontenerowe i mobilne.

Napowietrzne stacje transformatorowe instaluje się na odpowiednio skonstruowanych słupach żelbetowych bądź betonowych. Ich zadaniem jest dostarczenie energii do małych osiedli i  odbiorców wiejskich. Każda z takich stacji posiada ogranicznik przepięć.

Wnętrzowe trafostacje, jak już sama nazwa wskazuje, umieszczane są  we wnętrzu budynków. Bez względu na to, czy są obiekty mieszkalne, czy usługowe, zawsze wymagają odpowiedniego pomieszczenia i muszą być dopasowane do wymiarów konstrukcji.

Miano kompletnego urządzenia elektrycznego przysługuje stacji kontenerowej. Występuje ona w  dwóch typach obudowy – metalowej i betonowej. Tego typu trafostacja wyposażona jest w transformator, rozdzielnice, a także instalacje wewnętrzne. Ilość zainstalowanych urządzeń uzależniona jest od gabarytów konstrukcji. Zasila ona odbiorców miejskich, place budowy, ale tez zakłady przemysłowe. Stanowi dobrą alternatywę dla stacji wnętrzowych, zapewniając bezpieczną dystrybucję energii.

Na użytek w dowolnym miejscu pozwalają tzw. mobilne stacje transformatorowe. Zawierają one cały niezbędny sprzęt, przez co stanowi zapasowe rozwiązanie w przypadku awarii transformatorów stacjonarnych. Stacje mobilne występują w postaci płozowej i kołowej. Do transportu tych pierwszych konieczne jest użycie dźwigu, a także odpowiednich rozmiarów przyczepy. Stacje kołowe z kolei podczepia się do samochodu z hakiem. Wykorzystanie mobilnego zasilania szczególnie przydaje się w górnictwie i budownictwie, chociażby przy realizacji projektów autostrad.

Stacje transformatorowe różnią się także między sobą sposobem dostępu do urządzeń. Ich pracą nie zawsze steruje się bowiem na miejscu, wykorzystując system przełączników i diagnostycznych łączy. Parametrami przepływającego prądu można sterować zdalnie za pomocą pulpitów sterowniczych. Jako że zajmują one dużo miejsca, zazwyczaj  instaluje się je w obiekcie w pobliżu stacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz