Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o sprężarkach wyporowych?

Co warto wiedzieć o sprężarkach wyporowych?
Sprężarki z powodzeniem stosowane są od wielu lat w różnych gałęziach przemysłu. O ich uniwersalnym zastosowaniu świadczy m.in. fakt, że korzysta z nich branża przemysłowa, spożywcza, chemiczna oraz medyczna. Ze względu na swoje unikalne właściwości ogromnym zainteresowaniem wciąż cieszą się sprężarki wyporowe. Co warto o nich wiedzieć oraz jakie są ich rodzaje?

Sprężarka wyporowa – co to?

Specjalistyczne sprężarki wyporowe to urządzenia, które działają na zasadzie tłoka, poruszającego się w zamkniętym cylindrze. Zmniejszająca się objętość powietrza powoduje wzrost ciśnienia w cylindrze. Dla zobrazowania tego procesu najlepszym przykładem takiej sprężarki jest najzwyklejsza pompka rowerowa. To właśnie w tym przypadku najlepiej widać, w jaki sposób powietrze zasysane jest do cylindra, a następnie sprężane przez poruszający się tłok. Sprężarki wyporowe zasadniczo można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na jednostronne oraz dwustronne – w zależności od tego, ile stron tłoka, używanych jest przy sprężaniu. Sprężarki powietrza nie są jednak maszynami dostępnymi w każdym sklepie.

Aby stać się ich posiadaczem oraz móc wykorzystać je na własne potrzeby, trzeba udać z zapytaniem ofertowym do specjalistycznych sprzedawców. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Kompresortechnik, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie sprzedaży, serwisu oraz naprawy różnego rodzaju sprężarek. W jakich konkretnie odmianach występują sprężarki wyporowe?

Sprężarki wyporowe – rodzaje

Najpopularniejszą i jednocześnie najstarszą odmianą sprężarek wyporowych są sprężarki tłokowe, dostępne w wersji jedno lub dwustopniowej, ze smarowaniem olejowym lub bezolejowym oraz z różną ilością cylindrów. Kolejną często spotykaną odmianą sprężarek wyporowych są sprężarki śrubowe, w których sprężanie gazu następuje poprzez zmniejszenie się przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami od otworów ssawnych do otworów tłocznych. Nie można także nie wspomnieć o sprężarkach spiralnych, w których sprężanie powietrza możliwe jest dzięki współpracy dwóch spirali. Istnieją jeszcze sprężarki łopatkowe, będące rodzajem pompy wyporowej o obrotowym ruchu organu roboczego.

Zastosowanie konkretniej sprężarki zależało będzie przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Ważne, aby pochodziły one od najbardziej rozpoznawalnych, światowych producentów i objęte były stosowną gwarancją. Jedynie wysoka jakość jest w stanie zapewnić długą i przede wszystkim bezawaryjną pracę urządzeń.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz