Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

Co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

Rezonans magnetyczny (MR) to obecnie jedno z najbardziej cenionych i zarazem coraz chętniej wykorzystywanych badań. Ale jeszcze kilkanaście lat temu nie wiedziała o jego istnieniu większość pacjentów. Tymczasem dziś ta nieinwazyjna metoda diagnostyczna często zastępuje prześwietlenia i tomografię komputerową.

Czym jest rezonans magnetyczny i kiedy bywa zalecany?

Badanie aparatem do rezonansu magnetycznego jest bezinwazyjną metodą wykorzystującą naturalne promieniowanie elektromagnetyczne naszego organizmu. W przeciwieństwie do prześwietleń rentgenowskich to forma diagnostyki całkowicie naturalna, która nie powoduje żadnych zmian w organizmie.

Jako bezinwazyjna i bezbolesna, zazwyczaj bywa też komfortowa dla pacjenta. A to oznacza mniejsze emocje i znacznie bardziej wiarygodne wyniki. Założeniem rezonansu jest wykorzystanie naturalnej właściwości naszego organizmu związanej z generowaniem innego rodzaju fal przez każdą z wewnętrznych tkanek. Dzięki takiemu zróżnicowaniu możliwe jest bardzo precyzyjne wskazanie zmian w obrębie narządów, pokazanie różnic pomiędzy tkankami oraz zobrazowanie ich niedoskonałości.

Ponieważ rezonans magnetyczny jest bardzo dokładny, stanowi wysoce cenioną metodę diagnostyczną zalecaną w rozpoznawaniu chorób i kontrolowaniu wielu procesów leczenia. Pracownie Rezonansu Magnetycznego Maciej Sajewicz tą metodą diagnozują dolegliwości kręgosłupa, głowy, kończyn i stawów, jamy brzusznej, miednicy, a nawet serca. Badanie trwa zazwyczaj od 15 do 90 minut i wymaga leżenia na plecach w pozycji nieruchomej.

Jak przygotować się do badania?

Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga żadnych specyficznych przygotowań. Nie jest wymagana specjalna dieta, ani bycie na czczo – jak to bywa w przypadku badań laboratoryjnych. Przed badaniem niekiedy konieczne bywa wypicie kontrastu. Dlatego osoby wrażliwe powinny się na to przygotować. Podczas wizyty w pracowni wskazane jest założenie swobodnego stroju, który nie zawiera żadnych metalowych elementów – np. guzików, zamków błyskawicznych itp. Ich obecność co prawda nie wpływa na stan zdrowia pacjenta i nie jest niebezpieczna, ale może zaburzać pracę aparatury i zafałszować wynik.

Niewskazane jest też posiadanie innych elementów metalowych, jak paski z klamrą, wszelkiego rodzaju biżuteria i zegarki, spinki do włosów, okulary i portmonetki, a także różne metalowe przedmioty w kieszeniach czy na sobie. Jeśli rezonans obejmuje głowę, konieczne jest także pozbycie się makijażu.

Kto nie powinien poddawać się badaniu?

Pomimo że badanie metodą rezonansu magnetycznego jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, istnieją pacjenci, u których jest ono niewskazane. Do takiej grupy zaliczają się wszelkie te osoby, które mają wszczepione metalowe implanty w dowolnym rejonie ciała. Dotyczy to przede wszystkim implantów stymulujących ośrodkowy układ nerwowy lub nerwy czaszkowe oraz implantów ślimakowych. Innym istotnym przeciwwskazaniem są rozruszniki, stenty, klipsy i inne tego rodzaju urządzenia, które nie zostały dopuszczone odpowiednim zaświadczeniem do obsługi w polu elektromagnetycznym.

Do badania nie powinny podchodzić również kobiety w pierwszych trzech miesiącach ciąży, a także matki karmiące, jeśli badanie wymaga podania środków kontrastujących. Przeciwwskazaniem do badania MR jest również niewydolność nerek.

Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz