Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o recyklingu miedzi?

Co warto wiedzieć o recyklingu miedzi?

Miedź charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami fizycznymi oraz chemicznymi. Nie rdzewieje, doskonale przewodzi prąd elektryczny i jest łatwa w obróbce. Sprawia to, że zapotrzebowanie na elementy wykonane z tego właśnie metalu wciąż rośnie. Jako że kopalnie nie nadążają z wydobyciem surowca, coraz więcej uwagi poświęca się pozyskiwaniu miedzi z recyklingu. Obecnie około 50% tego metalu w Europie pochodzi właśnie z tego procesu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Skąd pochodzi miedź przeznaczona do recyklingu?

Na pierwszy rzut oka fakt ten może nie wydawać się aż tak oczywisty. Trzeba jednak podkreślić, że miedź znajduje się dosłownie wszędzie wokół nas – bardzo często ukryta jest jednak we wnętrzu przewodów czy różnego rodzaju urządzeń. Aby potwierdzić tę tezę, wystarczy sięgnąć po dane statystyczne. W standardowym komputerze stacjonarnym jest około 1,5 kg tego metalu, a w bloku mieszkalnym nawet do 100-120 kg.

Z ogromną ilością miedzi można spotkać się również w nowoczesnych turbinach wiatrowych, gdzie ilość metalu niezbędnego do skonstruowania tego typu elektrowni wynosi od 4 do 5 ton. Jak zatem wyraźnie widać ewentualne zdobycie materiału do recyklingu nie może być rozpatrywane w kategoriach problemu. Współcześnie wszystkie gałęzie przemysłu ciężkiego dążą do sytuacji, w której recykling miedzi i gospodarowanie odpadami staną się istotną częścią łańcucha dostaw, zachowując lokalne zasoby.  Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Jakie są największe zalety recyklingu miedzi?

Miedź – podobnie zresztą jak aluminium – oraz zdecydowana większość metali nieżelaznych nie traci swoich cennych właściwości podczas procesu przetwarzania. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że powstające podczas recyklingu elementy takie jak m.in. blachy, charakteryzują się dokładnie taką samą jakością, jak ich odpowiedniki wykonane w hutach. Trzeba jednak przy tym podkreślić, że technologia przetwórstwa metali kolorowych jest znacznie tańsza od konwencjonalnych sposobów wytwarzania.

Dzięki temu inwestorzy zainteresowani zakupem mogą liczyć na odczuwalnie korzystniejsze warunki cenowe. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Meteor Recykling sp. z o.o., recykling miedzi jest bardzo efektywnym sposobem zawracania tego cennego materiału z powrotem do obiegu gospodarczego. Wedle szacunków – takie podejście wymaga zużycia o 85% mniej energii niż produkcja pierwotna. Umożliwia też zaoszczędzenie 100 milionów megawatogodzin energii elektrycznej i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40 milionów ton rocznie na całym świecie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz