Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o przeglądzie powypadkowym?

Co warto wiedzieć o przeglądzie powypadkowym?

Każde auto powinno przechodzić regularne kontrole stany technicznego, których częstotliwość uzależniona jest od wieku pojazdu. Zgodnie z przepisami samochód nowy przechodzi pierwszy przegląd po trzech latach od dnia rejestracji, następny po dwóch latach od poprzedniego. Trzeci i każdy kolejny przegląd powinien odbywać się w rocznych odstępach. Dotyczy to jednak jedynie samochodów, które w czasie eksploatacji nie uległy poważnym wypadkom. Wobec pojazdów po wypadkach stosuje się inne przepisy.

Gdzie przeprowadzane są przeglądy powypadkowe?

Powypadkowy przegląd samochodu powinien zostać przeprowadzony w uprawnionej do tego stacji kontroli pojazdów – podstawowej lub okręgowej. Różnica między nimi tkwi w zakresie uprawnień – stacje podstawowe mogą prowadzić przeglądy jedynie pojazdów samochodowych o masie całkowitej do 3,5 tony, podczas gdy stacje okręgowe zajmują się wszystkimi pojazdami, bez względu na ich masę oraz gabaryty.

Kiedy należy udać się na przegląd powypadkowy?

Przegląd powypadkowy najczęściej przeprowadzony jest na wniosek organu uprawnionego do kontroli pojazdów, czyli Policji – zdarza się również, że firma ubezpieczająca żąda od swojego klienta przedstawienia potwierdzenia odbycia badania lub kopii dowodu rejestracyjnego z zaznaczoną adnotacją, że badanie zostało przeprowadzone. Jeśli po przybyciu na miejsce wypadku policjant stwierdzi, że uszkodzenia samochodu nie są znacznie i nie wpływają na bezpieczeństwo jazdy kierowca otrzyma z powrotem swój dowód rejestracyjny. Jeśli jednak uszkodzenia są znaczne, lecz umożliwiają jazdę, dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany przez Policję, która w zamian wystawi kierowcy zaświadczenie, uprawniające do korzystania z auta przez kolejne 7 dni. W tym czasie należy dokonać niezbędnych napraw i oddać samochód do przeglądu. Niestety, w praktyce niemożliwe jest wykonanie tych czynności w tydzień, szczególnie jeśli kierowca nie jest w stanie sam pokryć kosztów naprawy i musi polegać na ubezpieczycielu. Co w takiej sytuacji warto zrobić? Możemy skorzystać z usług firm oferujących pomoc serwisową i posiadają własną stację kontroli pojazdów – jedną z nich jest autoryzowany dealer marki Toyota, Czajka-Auto. To najwygodniejsze rozwiązanie, choć należy się liczyć z tym, że niemożliwe w wielu mniejszych miejscowościach. Innym jest skorzystanie z lawety, która przetransportuje już naprawione auto do SKP. Ostatnie rozwiązanie to kupno w Wydziale Komunikacji specjalnych czerwonych tablic rejestracyjnych, które uprawniają do jazdy autem bez dowodu rejestracyjnego przez maksymalne 44 dni. Po dokonaniu przeglądu odbieramy kwit potwierdzający wykonanie badania i udajemy się z nim do właściwego Wydziału Komunikacji po odbiór naszego dowodu rejestracyjnego. Warto pamiętać, że dokonanie powypadkowego przeglądu nie wpływa w żaden sposób na termin planowanego przeglądu okresowego, którego dokonanie jest obowiązkiem każdego kierowcy.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz