Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o prowadzeniu księgowości uproszczonej?

Co warto wiedzieć o prowadzeniu księgowości uproszczonej?

Prowadzenie własnej firmy to szansa na spełnienie marzeń o własnym biznesie i możliwość sprawdzenia się jako przedsiębiorca. Oprócz wielu zalet, posiadanie własnej działalności gospodarczej, wymusza na nas także stawienie czoła licznym obowiązkom, takim jak odprowadzanie podatków do skarbu państwa. W związku z tym przedsiębiorcy zmuszeni są do wyboru jednej z dostępnych form opodatkowania. Czym jest księgowość uproszczona?

Czym jest księgowość uproszczona?

Mówiąc najprościej, mianem księgowości uproszczonej określa się zbiór zasad związanych z procedurą gromadzenia danych finansowych, które służą niewielkim podmiotom gospodarczym do obliczania swoich zobowiązań podatkowych względem skarbu państwa. Prowadzenie pełnej księgowości jest zadaniem bardzo złożonym i nie wpisuje się w potrzeby właścicieli małych i średnich firm. Ponadto pociąga za sobą duże koszty, na które drobni biznesmeni nie mogą sobie pozwolić. Z myślą o nich ustawodawca opracował system, który pozwala rozliczać się wybranym przedsiębiorcom w sposób nienastręczający problemów.

Kto może zdecydować się na prowadzenie księgowości uproszczonej?

Jak informuje specjalista z biura rachunkowego „P&G Finance”  - na prowadzenie księgowości uproszczonej mogą zdecydować się osoby fizyczne, spółdzielnie socjalne oraz spółki osób fizycznych ( cywilne, jawne, partnerskie) , jeśli przychód uzyskany z działalności firmy w poprzednim roku obrotowym wyniósł mniej niż 2 mln euro. Przekroczenie tego progu jest równoznaczne z utratą prawa do prowadzenia małej księgowości.

Na księgowość uproszczoną składają się trzy różne formy opodatkowania i rozliczania własnego biznesu. Przedsiębiorca ma prawo wybrać jedną z nich, po uprzednim zapoznaniu się z jej specyfiką. Do wspomnianych form opodatkowania należą:

  • podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  • ryczałt ewidencjonowany,
  • karta podatkowa.

Większość małych firm – zwłaszcza tych jednoosobowych – decyduje się na prowadzenie księgowości w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jest to najprostsze rozwiązanie, które nie ogranicza przedsiębiorcy czasowo. W szczególności, gdy prowadzenie księgowości powierzymy doświadczonym księgowym, którzy na bieżąco będą dbać o dokumentację finansową naszej działalności gospodarczej.

Zalety małej księgowości

Największą zaletą prowadzenia małej księgowości jest oczywiście jej prostota. Niektórzy przedsiębiorcy samodzielnie zajmują się dokonywaniem stosownych rozliczeń, jednak ze względu na stale zmieniające się przepisy prawa podatkowego, zadanie to lepiej powierzyć specjalistom. Brak rozbudowanej dokumentacji finansowej to także mniej stresujących sytuacji dla właścicieli firm. Mogą skupić się oni na rozwoju własnego biznesu i osiąganiu jeszcze większych zysków.

Opracowanie:
Nekla, Konopnickiej 16
tel. 667 498 674
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz