Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o próbach szczelności instalacji gazowych?

Co warto wiedzieć o próbach szczelności instalacji gazowych?

Instalacje gazowe są popularne dzisiaj nie tylko w obiektach przemysłowych czy w kamienicach z miejskim przyłączem gazu ziemnego. Obecnie wiele domów jednorodzinnych wykorzystuje gaz do ogrzania budynku oraz do podgrzania wody użytkowej. Instalacje wtedy podłączane są pod kotły gazowe kondensacyjne i często tworzą niezależną infrastrukturę opartą o zasilanie jej gazem LPG z ogrodowego zbiornika. Zalet gazowego c.o. i c.w.u. jest zaś wiele. Jedną z nich jest wysokie bezpieczeństwo eksploatacyjne. By jednak je zapewnić, nie tylko ważna jest odpowiednia aparatura kontrolno-pomiarowa w domu, ale także pomoc specjalistycznych pracowni. Wykonują one obligatoryjne próby szczelności instalacji gazowych.

Czym jest główna próba szczelności instalacji gazowej?

Wykonywanie prób szczelności instalacji gazowej podyktowane jest względami bezpieczeństwa. Analiza stanu technicznego domowej sieci przesyłającej gaz umożliwia również określenie tego, czy dana infrastruktura jest energooszczędna i spełnia wymagania charakterystyki energetycznej danego budynku. Wszystkie kwestie dotyczące prób szczelności instalacji gazowej wyznacza zaś Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Przepisy określają również, to kiedy próby szczelności muszą zostać bezwzględnie przeprowadzone. Wykonuje się je w przypadku:

  • stworzenia nowej instalacji oddawanej do użytku,
  • przebudowy instalacji lub jej remontu,
  • braku użytkowania (wypełnienia gazem) nowej instalacji w okres 6 miesięcy od głównej próby szczelności,
  • braku użytkowania instalacji w okresie 6 miesięcy.

Głównym próbom szczelności podlegają zaś wszystkie domowe sieci gazowe, zarówno te zasilające gazem tylko kuchenki gazowe, jak i te, które służą do ogrzania budynku i podgrzania wody użytkowej. Analizy ważne są też niezależnie od tego, czy przyłącze ma charakter zewnętrzny (podłączenie do sieci miejskiej), czy jest oparte o zbiorniki LPG montowane w ogrodach.

Na czym polega wykonanie głównej próby szczelności instalacji gazowej?

Główna prób szczelności instalacji gazowej powinna być przeprowadzona przez wykonawcę instalacji w obecności wybranego dostawcy gazu. Ważne jest też to, by osoba kierująca pracami miała uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w zakresie instalacji gazowych. Wiele inwestycji w Wałbrzychu i okolicach prowadzi firma ZI BO-SZ, której specjaliści podkreślają, że próba musi być poprzedzona kilkoma pracami przygotowawczymi. Przede wszystkim należy określić zgodność ułożenia przewodów gazowych i rur spalinowych z projektem. Ważne jest też zweryfikowanie jakości materiałów wykorzystanych do budowy sieci gazowej oraz wszystkich połączeń skręcanych, spawanych i zaprasowywanych. Dopiero wtedy można przystąpić do wykonania próby z użyciem manometru posiadającego świadectwo legalizacji.

Badanie szczelność przeprowadza się zaś odrębnie dla części instalacji przed gazomierzem oraz dla pozostałej części instalacji. Ciśnienie czynnik próbnego, który jest wprowadzany do sieci, musi zaś wynosić 0,05 MPa. Ważne jest też to, by próba szczelności nie była wykonana na rurach pomalowanych. Te mogą być pokryte farbami tylko po wydaniu ważnego protokołu głównej próby szczelności instalacji gazowej. Pozytywny wynik uzyskiwany jest zaś wtedy, kiedy w czasie 30 minut od ustabilizowania się ciśnienia czynnika próbnego nie nastąpi znaczny spadek ciśnienia. Normy jasno wskazują przedziały, które klasyfikują przewody na:

  • instalacje zdatne do dalszej eksploatacji,
  • instalacje wymagające remontu i powtórzenia próby,
  • instalacje niesprawne, które należy natychmiastowo wyłączyć z eksploatacji. 
Opracowanie:
Wałbrzych, pl. Wojska Polskiego 1 lok. 6
tel. 608 427 148
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz