Co warto wiedzieć o pożyczce w lombardzie?

Co warto wiedzieć o pożyczce w lombardzie?

Potrzebujesz właśnie szybkiej gotówki? Jeśli nie chcesz prosić o pomoc rodzinę lub znajomych, pomyśl o pożyczce w lombardzie. Dowiedz się, o czym warto pamiętać, zanim podpiszesz umowę i jakie informacje powinny być w niej zawarte. Sprawdź, co można zastawić w lombardzie. Czytaj praktyczne wskazówki, na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy i wybierz zaufany lombard.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak działa lombard?

Lombardy udzielają krótkoterminowych pożyczek pod zastaw różnych cennych przedmiotów. Jeśli akurat brakuje ci gotówki, a nie chcesz prosić o pomoc przyjaciół, możesz pomyśleć o wzięciu pożyczki w lombardzie. Możesz skorzystać też z usług lombardu online.

Przedmiot lub akcje czy obligacje stanowią zabezpieczenie dla lombardu. Warunkiem przyjęcia konkretnego przedmiotu jest to, że pozostawiana rzecz ma określoną wartość. Zwykle są to sprzęty RTV, AGD, biżuteria czy dzieła sztuki.

Lombardy udzielają pożyczek na krótki okres, zazwyczaj na tydzień lub miesiąc i umawiają się na konkretną datę spłaty.  W tym czasie pozostawiony przedmiot jest magazynowany w lombardzie. W momencie terminowej spłaty pożyczki przedmiot musi powrócić do pożyczkobiorcy w takim samym stanie, w jakim został dostarczony.

Każdorazowe udzielenie pożyczki wymaga spisania umowy, która musi zawierać niezbędne informacje, w tym m.in. dane klienta,  wysokość pożyczki, formę zastawu, termin zapłacenia pożyczki i ewentualne opłaty dodatkowe ustalone przez strony. Jeśli nie zwrócisz pożyczki w wyznaczonym czasie lub nie skontaktujesz się z lombardem, pozostawiony przedmiot zostaje wystawiony do sprzedaży.

Co można zastawić w lombardzie?

W lombardzie możesz zastawić cenne przedmioty różnego rodzaju. W ten sposób możesz pożyczyć pieniądze pod zastaw, jeśli akurat brakuje ci gotówki.

Właściciel lombardu w Dąbrowie Górniczej wskazuje, że ludzie przynoszą najczęściej drogocenną biżuterię, w tym pamiątki po bliskich czy nawet obrączki ślubne. Zwykle są to emeryci i renciści, którym niestety często brakuje na leki czy opłacenie rachunku. Warto pamiętać, że cena złota w lombardach zależy od próby i rodzaju wyrobu.

Inne popularne przedmioty, które pozostawiają pożyczkobiorcy, to telefony komórkowe, laptopy, tablety, konsole czy nawet gry komputerowe. Zdarzają się też rodzinne pamiątki, w tym antyki, cenne rzeźby i obrazy, które ktoś otrzymał w spadku.

Pożyczka w lombardzie krok po kroku

Jeśli zdecydujesz się na wzięcie pożyczki w lombardzie, koniecznie sprawdź zasady umowy, które są ustalone przez wybrany lombard. Poniższe wskazówki to podpowiedź, na co zwrócić uwagę w czasie wizyty, dlatego przed pozostawieniem cennych przedmiotów pod zastaw koniecznie dokładnie przeczytaj umowę.

Niezależnie, czy zdecydujesz się na lombard stacjonarny czy lombard internetowy, przede wszystkim przed wyborem poczytaj opinie lub zapytaj znajomych. Dowiedz się, jak wybrana firma podchodzi do przechowywanych przedmiotów, które często mają wartość sentymentalną. Zapytaj, czy są odpowiednio zabezpieczone, a następnie zwracane w nienaruszonym stanie.

Pracownicy lombardu zwykle udzielają pożyczki na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Przy podpisywaniu umowy musisz więc mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport albo prawo jazdy.

Zastawiany przedmiot, który jest wyceniany, koniecznie musi być twoją własnością. Zwykle wysokość pożyczki nie przekracza maksymalnej wartości przedmiotu. Zapytaj, czy pożyczka wypłacana jest od ręki i jaka jest wysokość prowizji.

Jeśli chodzi o termin spłaty, dowiedz się, czy ustala go pracownik lombardu czy możecie wspólnie podać konkretną datę. Dowiedz się, czy firma przewiduje ewentualnie możliwość negocjacji, gdy termin spłaty minie. Wszystkie te informacje muszą być zawarte w umowie.

Upewnij się, że lombard dotrzymuje tajemnicy sporządzonej umowy. Zapytaj, czy zwrotu pożyczki lub przedłużenia umowy może ewentualnie dokonać uprawniona przez ciebie osoba, gdy np. planujesz wyjazd.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz