Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o podziale majątku w przypadku rozwodu?

Co warto wiedzieć o podziale majątku w przypadku rozwodu?

Rozwód jest dla każdego człowieka dramatycznym przeżyciem. Rozejście się dróg współmałżonków nie oznacza końca danego etapu w ich życiu. Zazwyczaj jeżeli nie została wcześniej podpisana intercyza, to konieczny jest jeszcze podział majątku. Można to zrobić na trzy sposoby poprzez postepowanie sądowe bezpośrednio w trakcie rozwodu, zakładając osobne postępowanie sądowe już po uzyskaniu rozwodu lub decydując się na negocjacje w obecności adwokata.

W jaki sposób można podzielić majątek po rozwodzie?

Rozwód oprócz ogromnego cierpienia, bólu i rozczarowania, niesie ze sobą konieczność dopełnienia przez byłych współmałżonków wielu kwestii formalnych. Jedną z nich jest podział majątku wspólnego w przypadku kiedy małżonkowie nie podpisali wcześniej intercyzy. Podziałowi polega tylko majątek wspólny, zgromadzony po zawarciu małżeństwa, w trakcie jego trwania. Nie podlega temu majątek osobisty, który małżonkowie posiadali przed wstąpieniem w związek małżeński, np., nieruchomości otrzymane darowizną lub spadkiem. Kancelaria adwokacka w razie jakichkolwiek wątpliwości może udzielić małżonkom porady dotyczącej, jak sporządzić spis posiadanych dóbr ruchomych, jak i nieruchomych. Podziału majątku można dokonać na różne sposoby. Pierwszym z nich jest podział w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Dokonuje się tego, jeżeli wspólnie zgromadzone dobra są proste do podziału lub nie ma ich zbyt wiele, a samo małżeństwa trwało krótko, np. kilka lat.

W przypadku rozwodu małżeństw o kilkunastoletnim stażu, zazwyczaj zgormadzony majątek jest większy, a jego podział jest znacznie trudniejszy. W takiej sytuacji, kiedy małżonkowie nie mogą dojść do kompromisu, można wystąpić do sądu w osobnym postępowaniu o podział majątku. Trzeb mieć na uwadze fakt, iż zazwyczaj takie postepowanie trwa dość długo. Domyślnie majątek byłych współmałżonków powinien być podzielony po połowie. Jednakże w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, strona poszkodowana może domagać się korzystniejszego dla siebie udziału w majątku całkowitym. Można również zażądać takiego dysproporcjonalnego rozdzielnia majątku, kiedy jedna ze strona udowodni, iż drugi ze małżonków nie przyczyniał się do powiększania majątku wspólnego, właściwie do swoich sił i możliwości zarobkowych, w sposób znacząco rażący. W takiej sytuacji dodatkowo mogą być brane pod uwagę kwestie związane z wychowywaniem dzieci praz prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Podział majątku poprzez negocjacje w adwokata

Jednym z najlepszych sposobów podziału majątku współmałżonków są negocjacje w obecności adwokata. Dzięki temu małżonkowie mogą wspólnie ustalić, jak dokładnie podzielić majątek, aby było to według stron sprawiedliwe. Wart zaznaczyć, ze może to być dobrym wyjściem z sytuacji, gdyż sąd nie zawsze pomimo różności podzieli majątek zgodnie z życzeniem danej strony. Może się zdarzyć tak, że jedno ze współmałżonków będzie bardziej zadowolone z domu, a drugie z innej nieruchomości. Można to wszystko ustalić i szybko sfinalizować. Kancelaria Adwokacka Magdaleny Kosińskiej-Peteckiej z Płocka pomoże w podziale majątku w sposób ugodowy, z zachowaniem wszelkich zasad i z poszanowaniem obu stron postępowania. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązania podział majątku może być satysfakcjonujący dla obu stron i jednocześnie zniwelować stres związany z koniecznością brania udziału w postępowaniu sądowym. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz