Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o paletach suszonych?

Co warto wiedzieć o paletach suszonych?

Polska jest jednym z największych europejskich producentów wysokich jakościowo palet, które spełniają wszystkie wymagania dotyczące standardów EUR/EPAL, IPPC, a także ISPM-15. To ostatnia standaryzacja jest szczególnie ważna, ponieważ dotyczy kwestii neutralności biologicznej drewnianych konstrukcji, które wykorzystywane są w transporcie międzynarodowym. Palety w obrocie europejskim muszą być zatem suszone, a także muszą przechodzić ważny proces fitosanitarny.

Czym jest standard ISPM-15?

Standard ISPM-15 dotyczy produkcji ekologicznych palet suszonych, które dopuszczane są do obrotu międzynarodowego. Obecnie najczęściej są to tzw. europalety, palety jednorazowe oraz palety przemysłowe. Podkreślić jednak warto to, że norma ISPM-15 nie dotyczy uniwersalnych wymiarów wytyczonych dla palet według kategoryzacji EUR/EPAL, ale związana jest on przede wszystkim z obróbką drewna. Stanowi ją proces suszenia oraz zabiegi fitosanitarne.

Jeśli chodzi o suszenie, przeprowadzane jest one w specjalnych komorach. Niekiedy wykorzystuje się innowacyjne metody osuszania drewna w specjalnych cieczach. Rzadziej wykorzystywane są tradycyjne procesy sezonowania. Suszenie jest zaś ważne dla polepszenia jakości palety oraz zwiększenia jej żywotności. Na to wpływa również obróbka fitosanitarna. Jest to nic innego, jak niszczenie szkodników, patogenów, larw oraz innych niebezpiecznych mikroorganizmów wraz z formami przetrwalnikowymi, które mogłyby bytować na powierzchni drewna lub w jego wnętrzu.

Jak jest cel stosowania tego zabiegu? Przede wszystkim jest to ważne dla ochrony bioróżnorodności państw, do których trafiają palety.

Na czym polega proces fitosanitarny?

Palety suszone i fitosanitarne poddawane są podobnym procesom obróbki cieplnej. Przykładem jest stosowanie zabiegów termicznych HT, które przeprowadza się w specjalnych komorach. To wtedy palety poddawane są temperaturze co najmniej 56 stopni Celsjusza przez minimum 30 minut. W trakcie takiego procesu niszczone są zarówno niebezpieczne mikroorganizmy, jak i też obniża się poziom wilgotności drewna. Cykl życia palety jest zatem przedłużony, a cała konstrukcja może uzyskać ważny certyfikat IPPC. Dotyczy on właśnie poziomu wilgotności palety, a także zgodności z wymogami fitosanitarnymi. Te zawsze wypełnia firma MARKUS, która opatruje swoje produkty odpowiednimi znakami, a zamawiający mogą liczyć na świadectwa przeprowadzenia procesów dezynfekcji IPPC/ISPM-15.

O przeprowadzenie obróbki fitosanitarnej warto także prosić producentów wtedy, kiedy paleta tworzona jest na specjalne zamówienie, według ściśle określonych wymiarów. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz