Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o paletach EPAL i paletach EUR?

Co warto wiedzieć o paletach EPAL i paletach EUR?

Branża transportowa powszechnie korzysta z palet, czyli specjalnych platform przeznaczonych do przenoszenia i składowania towarów. Wykorzystywane współcześnie palety są tak zaprojektowane, że można je podnosić za pomocą wózków widłowych. To nie tylko ułatwia, lecz także przyśpiesza zarówno rozładunek, jak i załadunek pojazdów transportowych. Firmy zainteresowane zakupem palet mają sporo możliwości, bo na rynku są dostępne m.in. palety EPAL i EUR. Czym się one różnią?

Rodzaje palet EPAL

Nie każde przedsiębiorstwo może produkować palety EPAL. Aby były one oryginalne i nie naruszały przepisów prawa własności przemysłowej, dana firma musi wystąpić o przyznanie jej licencji. Dopiero posiadanie licencji uprawnia do produkcji i wprowadzania do obrotu palet EPAL. Jedną z firm działających na polskim rynku, która posiada licencję, jest firma Aleja Anna Kamińska.

Z jakich rodzajów palet EPAL korzystają współcześnie firmy transportowe? Oto przykładowe:

  • EPAL 1 – to aktualnie jedna z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych na rynku palet. Charakterystyczne są zarówno jej wymiary: 800 x 1200 mm, jak i sposób ułożenia desek. Palety EPAL 1 są w całości produkowane z drewna litego lub z drewna litego (deski i płozy) i rozdrobnionego (wsporniki);
  • EPAL 2 – w porównaniu do EPAL 1 jest to większa paleta, bo o wymiarach 1200 x 1000 mm. Do jej budowy jest potrzebne 9 desek i 5 płóz oraz kilka wsporników;
  • EPAL 6 – to paleta o wymiarach 800 x 600 mm. Aby ją zbudować, potrzebne są: 3 płozy, 7 desek i 9 wsporników. Nośność tej palety wynosi 500 kg.

Jeżeli chodzi o palety EPAL 1, to jeszcze do niedawna były one wymienne z paletami EUR. Aktualnie aż do końca 2021 r. trwa okres przejściowy, a to z uwagi na wypowiedzenie przez zarząd EPAL umowy zawartej z UIC (Międzynarodowy Związek Kolei).

Poznaj palety EUR

Palety EUR, a dokładniej palety EUR 1, mają takie same wymiary jak palety EPAL 1. Właśnie z tego względu mogły być stosowane wymiennie. Poza paletami EUR 1, dostępne są także inne – różnią się budową i tym samym wymiarami. Przykładowo paleta EUR 2 ma wymiary 1200 x 1000 mm, a EUR 3 1000 x 1200 mm. Firmy transportowe korzystają również z palet EUR 6 o wymiarach 800 x 600 mm.

Wszystkie produkowane palety EUR muszą być zgodne ze standardem. Szczegóły zostały zawarte w Karcie UIC 435. Producenci palet muszą zapoznać się z tymi dokumentami, aby ich produkty zostały uznane za oryginalne. Wszelkie odstępstwa dotyczące zarówno wymiarów, jak i oznaczeń powodują, że paleta nie może być sprzedawana jako EUR.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz