Co warto wiedzieć o osuszaniu budynków metodą iniekcji krystalicznej?
Zawilgocenie ścian to bardzo poważny problem, który może pojawić się zarówno w przypadku budynków, które lata świetności mają już za sobą, jak i tych zupełnie nowych – co zazwyczaj wynika z popełnionych błędów wykonawczych. Współcześnie jedną z najskuteczniejszych metod poradzenia sobie z taką sytuacją, jest wykorzystanie metody iniekcji krystalicznej, która może zostać wykonana jedynie przez profesjonalne firmy. Na czym konkretnie polega?
Iniekcja na tyle skutecznie odtwarza izolację poziomą, że pozwala trwale pozbyć się wszelkich kłopotów dotyczących wilgoci pochodzącej bezpośrednio z wód gruntowych. Bardzo ogólnie rzecz ujmując, metoda polega na wstrzykiwaniu w głąb muru odpowiedniego przygotowanego preparatu, czyli płynu na bazie silikatów. Przy kontakcie z wodą i innymi związkami płyn krystalizuje się i skutecznie zamyka mikrokanaliki występujące w materiałach budowlanych, którymi może przedostać się woda. Co jeszcze warto wiedzieć?
Kiedy prace dobiegną końca, ścianę trzeba pozostawić nieosłoniętą na okres przynajmniej 3 tygodni. Następnie nawiercone otwory można wypełnić odpowiednią zaprawą uszczelniającą. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania oraz ogromną odpowiedzialność, wykonanie iniekcji krystalicznej warto powierzyć doświadczonym specjalistom z firmy Hydroblokada, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, zadbają o kompleksowy wymiar wykonawstwa. Zdecydowanie największą zaletą iniekcji krystalicznej jest jej niewielki stopień inwazyjności. Bardzo istotne dla inwestorów mogą być również niskie koszty.
Iniekcja krystaliczna, czyli co?
Niestety rzetelne odtworzenie uszkodzonej izolacji przeciwwilgociowej lub wykonanie nowej nie zawsze jest możliwe – a nawet jeśli, to przeprowadzenie tak skomplikowanego remontu będzie wiązało się z przytłaczającymi wręcz kosztami. Nie powinien dziwić zatem fakt, że do tej pory powstało wiele ciekawych metod osuszania ścian, choć nie ulega wątpliwości, iż największą skutecznością charakteryzuje się iniekcja krystaliczna. Technologia pozwala na stworzenie warstwy skutecznie eliminującej podciąganie wilgoci z gruntu.
Jak przebiega iniekcja krystaliczna?
Iniekcja krystaliczna to złożony i przede wszystkim wieloetapowy proces, który każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia do realizacji zlecenia. Wszystko zaczyna się oczywiście od właściwego przygotowania podłoża. Zawilgocone tynki i powłoki murarskie należy skuć na wysokości ok. 50-80 cm powyżej widocznej granicy zawilgocenia, a jeżeli uszkodzone są również spoiny, trzeba je niestety usunąć. Następnie fachowcy przystępują do wiercenia otworów iniekcyjnych. Co do zasady muszą one mieć średnicę 8-14 mm i sięgać na głębokość aż 75% grubości ściany. Otwory wykonuje się co około 10-13 cm, pod kątem od 30 do 45 stopni. Po wyczyszczeniu otworów umieszcza się w nich specjalne lejki, przez które aplikuje się preparat usuwający wilgoć i odtwarzający warstwę izolacji.