Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o odlewnictwie?

Co warto wiedzieć o odlewnictwie?

Jeżeli wydawało Ci się, że odlewnictwo odeszło w niepamięć - jesteś w błędzie. Odlewnictwo to technologia, która ma się naprawdę dobrze, a polega na zalewaniu wcześniej przygotowanej formy stopem metali, gipsem, czy też woskiem, który jest w ciekłej postaci. Co jeszcze warto wiedzieć o odlewnictwie? Jaka jest jego historia? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Jaka jest historia odlewnictwa?

Odlewnictwo istnieje od kilkuset lat. Do odlewnictwa stosowano piece dymarkowe, a łupki, które dzięki temu otrzymywano, służyły do wykonywania prostych narzędzi. Natomiast tysiąc lat później, żeliwo pojawiło się w Chinach. Jeśli chodzi o obecne żeliwo - wytwarza je się z surówki złomu w przemysłowych piecach szybowych.

Jedną z renomowanych firm, zajmujących się odlewnictwem jest A.G.J.K. Zakład Mechaniczno-Odlewniczy. Specjalnością przedsiębiorstwa z Jedlińsk jest produkcja odlewów z żeliwa szarego, jak i elementów mechanicznych. Firma prosperuje na rynku od 1989, dzięki czemu ma duże doświadczenie, a przez ten czas zdążyła wyprowadzić swoje usługi na najwyższy poziom, czyli taki, który zadowoli każdego klienta.

Jakie jest zastosowanie żeliwa?

Żeliwo wyróżnia się tym, że jest niezwykle trwałym materiałem, dzięki czemu znajduje zastosowanie naprawdę w wielu dziedzinach życia. Żeliwo wykorzystuje się między innymi w przemyśle do produkcji maszyn rolniczych, czy też podczas wyrobu elementów dekoracyjnych. Warto wiedzieć, że wyroby żeliwne obejmuje przede wszystkim odlewy maszynowe - czyli między innymi korpusy, obudowy, koła pasowe… 

Dzięki solidności nasze produkty znajdują zastosowanie w branżach takich jak rolnictwo, mechanika, gastronomia, energetyka, sport i wiele innych. Estetyka wykonania zaś w odlewach mebli ogrodowych, lamp, kociołków i ozdób czy też projektowaniu balustrad i ogrodzeń setek domostw. - mówi właściciel A.G.J.K. Zakład Mechaniczno-Odlewniczy.

Z materiału, jakim jest żeliwo, wykonuje się także odlewy armatury piecowej i kanalizacji. Odlewy armatury piecowej to nic innego jak między innymi drzwiczki kuchenne, płyty, czy chociażby patelnie. Coraz częściej możemy się spotkać również z żeliwnymi kominkami - otwartymi i wolnostojącymi. To taki materiał, który doskonale się sprawdza na zewnątrz domu. Jednakże mimo wszystko obecnie żeliwo najczęściej wykorzystuje się do produkcji ogrodzeń i balustrad.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, żeliwo ma naprawdę bardzo szerokie zastosowanie. Zlecając prace, pamiętajmy jednak o odpowiednim wyborze firmy, zajmującej się odlewnictwem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz