Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o lordozie? – lek. med. Janusz Frynas

Co warto wiedzieć o lordozie? – lek. med. Janusz Frynas

Lordoza to medyczna nazwa wewnętrznej krzywizny kręgosłupa, która jest fizjologicznym wygięciem kręgosłupa ku przodowi. Jednak jeśli nasza krzywa wygina się zbyt głęboko do wewnątrz, mówimy wtedy o lordozie, które może wpływać na dolną część pleców i szyi. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule, a także poznamy ofertę gabinetu ortopedy lek. med. Janusza Frynas. Miłej lektury!

Lordoza lędźwiowa i szyjna

Lordoza najczęściej występuje w dolnej części pleców i określana jest wówczas jako lordoza lędźwiowa. Prawidłowy kąt lordozy lędźwiowej to od 30 do maksymalnie 50 stopni. Możemy to sprawdzić, kładąc się na plecach na płaskiej powierzchni. Powinniśmy być w stanie wsunąć dłoń pod dolną część pleców, pozostawiając niewiele miejsca. Pacjent borykający się z lordozą będzie miał dodatkową przestrzeń między plecami a daną powierzchnią, na której leży. Gdy mamy do czynienia z dość wyraźnym skrzywieniem kręgosłupa, zaobserwować możemy łuk w kształcie litery C – w pozycji stojącej. Natomiast w przypadku odcinka szyjnego częstym problemem jest całkowite bądź częściowe zniesienie krzywizny fizjologicznej. Lordoza odcinka szyjnego występuje wtedy, gdy kręgosłup w obszarze szyi nie zakrzywia się tak, jak powinien.

Leczenie lordozy

W leczeniu wad postawy bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby. Im szybciej bowiem rozpoczniemy leczenie, tym są większe szanse na poprawę wad kręgosłupa. Należy pamiętać, że sposób postępowania zależy w głównej mierze od rodzaju lordozy, a także stopnia zaawansowania skrzywienia. Jednak niezależnie od tego, z jakim defektem mamy do czynienia, warto udać się do gabinetu ortopedycznego, gdzie dr. n. med. Marek Racławski zajmie się rozpoznaniem choroby. Specjalista pomaga osobom z lordozą, kifozą i skoliozą. Co więcej, zajmuje się także takimi chorobami jak zespół cieśni nadgarstka kanału Guyona, zespół łokcia tenisisty, zespół bolesnego barku, czy zespół nerwu łokciowego. Oprócz tego specjalista diagnozuje i leczy zwyrodnienia kręgosłupa, tj. rwę kulszową i barkową, dyskopatię, wady wrodzone i wiele innych.

Warto zaznaczyć, że w leczeniu lordozy bardzo często stosuje się także zabiegi fizykoterapeutyczne. Natomiast w bardziej zaawansowanych przypadkach, konieczna może być operacja.

Opracowanie:
Radom, Krakowska 5/7 lok. 6
tel. 502 568 444
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz