Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o likwidacji szkód komunikacyjnych?

Co warto wiedzieć o likwidacji szkód komunikacyjnych?

Niestety, każdego dnia na polskich drogach dochodzi do kolizji i wypadków. Tego typu wydarzenia zawsze związane są z silnym stresem zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Pamiętajmy, że jeśli zostaliśmy pokrzywdzeni w wyniku wypadku, możemy ubiegać się o odszkodowanie. Jakie kroki trzeba podjąć po incydencie, żeby otrzymać należne nam odszkodowanie? Jak skutecznie dochodzić roszczeń i gdzie szukać pomocy? Podpowiadamy.

Nie zapomnij o oświadczeniu

Po wypadku, gdy upewnimy się, że nikt nie ucierpiał, a miejsce zdarzenia zostanie odpowiednio zabezpieczone, należy przystąpić do spisania oświadczenia, w którym sprawca zdarzenia przyznaje się do winny. Pisemne oświadczenie jest bardzo istotne, gdyż z ustnych zapewnień można się bez problemu wycofać. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu? Przede wszystkim dokładne dane kierowców, tzn. – imiona, nazwiska, nr PESEL oraz nr prawa jazdy. Należy pamiętać również o numerach rejestracyjnych pojazdu, numerze polisy ubezpieczeniowej oraz nazwie ubezpieczyciela. Nieodzowne są również podpisy kierowców – bez nich oświadczenie jest nieważne. Do oświadczenia warto dołączyć również dokładne zdjęcia szkód oraz miejsca wypadku. 

Zgłoś szkodę

Gdy oświadczenie jest gotowe, powinniśmy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Choć nie musimy robić tego od razu, warto zaznaczyć, że im szybciej zgłosimy wypadek, tym szybciej otrzymamy odszkodowanie. W tej sytuacji dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z rzeczoznawcą samochodowym, który wyceni uszkodzenia i koszty naprawy. Od tego bowiem zależy, ile pieniędzy dostaniemy od ubezpieczyciela. Profesjonalnych rzeczoznawców znajdziemy w renomowanej firmie Eksperci Techmot S.A. w Białymstoku, która wyróżnia się bogatym doświadczeniem – działa w branży do 1991 roku.

Na jakie roszczenia możemy liczyć po wypadku komunikacyjnym?

Po wypadku lub kolizji możemy liczyć na odszkodowanie za straty materialne, które przysługuje w sytuacji całkowitego lub częściowego uszkodzenia pojazdu. Odszkodowanie tego typu przysługuje również w przypadku poniesienia kosztów związanych z zaistniałym wydarzeniem czyli np. holowaniem samochodu lub wypożyczeniem auta zastępczego. Jeśli w wyniku wypadku doszło do uszczerbku na zdrowiu, możemy liczyć na odszkodowanie powypadkowe za szkodę na osobie. Wówczas kompensowane są koszty leczenia osoby pokrzywdzonej, w tym zakupu leków, rehabilitacji i wizyt u lekarzy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz