Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o licytacji komorniczej?

Co warto wiedzieć o licytacji komorniczej?

Choć licytacja komornicza budzi u wielu osób sporo kontrowersji, jest ona nieodzownym elementem pracy każdego komornika. Jej celem jest wyegzekwowanie od dłużnika należnego zobowiązania, które nie zostało spłacone w terminie. Aby jednak komornik mógł przystąpić do publicznej licytacji majątku osoby zadłużonej, musi podjąć określone przez prawo działania. Jak wygląda licytacja komornicza i co można na niej kupić?

Warunki licytacji komorniczej

Licytacja komornicza to publiczna forma sprzedaży majątku dłużnika. Prowadzi ją komornik, który podjął przedtem wszystkie możliwe działania mające na celu ściągnięcie zobowiązania od osoby zadłużonej. Nabywcą wystawionych na licytacji dóbr materialnych może zostać osoba lub podmiot prawny, który zaoferuje najwyższą kwotę za określoną część majątku dłużnika. Miejsce i czas licytacji wyznaczane są przez komornika w specjalnym obwieszczeniu. Jak podkreśla Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Bielsku Podlaskim- przed przystąpieniem do licytacji, każdy uczestnik zobowiązany jest do wpłaty wadium o określonej wysokości. Jakie dobra materialne podlegają licytacji komorniczej? Są to zarówno ruchome, jak i nieruchome elementy majątku dłużnika, wśród których wymienić można:

  • antyki i dzieła sztuki,
  • biżuterię,
  • maszyny przemysłowe,
  • maszyny rolnicze,
  • sprzęty agd i rtv,
  • sprzęt komputerowy,
  • domy,
  • mieszkania,
  • magazyny,
  • lokale użytkowe.

W zasadzie komornik może zająć wszystkie składniki majątku dłużnika, jeśli tylko pozwalają mu na to przepisy prawne. Przedmiotem licytacji mogą stać się nawet zwierzęta czy odzież osoby zadłużonej. Komornik nie może zabrać dłużnikowi świadczeń socjalnych, ubrań pracowniczych, przedmiotów niezbędnych do nauki lub niezbędnych do codziennego funkcjonowania- np. wózka inwalidzkiego. W

Postępowanie egzekucyjne – co się z nim wiąże?

Mianem postępowania egzekucyjnego określa się wszystkie czynności stron i organów egzekucyjnych zmierzające do zaspokojenia wierzyciela. Działania te podejmowane są w celu realizacji świadczenia określonego w tytule egzekucyjnym w drodze przymusu z majątku dłużnika, niezależnie od jego woli. Oznacza to, że komornik spienięży majątek osoby zadłużonej nie bacząc na jej prośby oraz sytuację finansową, w której ten się znajduje. Środki uzyskane z licytacji komorniczej są przekazywane na spłatę długów. Jeżeli wierzycieli jest więcej niż jeden, cała kwota dzielona jest na określoną liczbę osób. Warto wiedzieć, że licytacji komorniczej można uniknąć decydując się na współpracę z komornikiem oraz wykazując chęć do spłaty zadłużenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz