Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o ładowaniu akumulatora?

Co warto wiedzieć o ładowaniu akumulatora?

Akumulatory są niezbędnym elementem każdego samochodu, jednak zarówno ich ogólna żywotność, jak i utrzymywanie zapasu energii są ograniczone. Sprawny samochód wymaga sprawnego akumulatora, a ten z kolei odpowiedniego ładowania za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Jak działa akumulator?

Akumulator jest formą baterii o przedłużonej trwałości, a jego wyróżnik stanowi możliwość ładowania energii, kiedy zostanie ona niemal całkowicie wyczerpana. O możliwości takiego ładowania decyduje zarówno budowa akumulatora, jak i zasada jego działania. Standardowe akumulatory samochodowe w swoim wnętrzu posiadają dwie elektrody zanurzone w elektrolicie, którym zazwyczaj bywa kwas siarkowy o mocnym 37-procentowym stężeniu. Zasada działania sprowadza się do prostej odwracalnej reakcji, podczas której metaliczny ołów oraz tlenek ołowiu zostają zamienione w siarczan ołowiu. Do takiej reakcji niezbędny jest wspomniany kwas siarkowy, dostarczający atomów siarki do nowego związku. Ilość siarczanu wzrasta wraz ze spadkiem poziomu energii w akumulatorze, a tym samym maleje też stężenie kwasu, który jest „rozcieńczany” przez powstający związek. Ładowanie akumulatora, czyli dostarczanie zewnętrznej energii, powoduje rozpad siarczanu i przywrócenie pierwotnych warunków w akumulatorze.

Kontrola stanu akumulatora

Akumulatory podczas pracy ulegają rozładowaniu, podobnie jak to się dzieje z klasycznymi bateriami. Poziom energii można sprawdzić za pomocą specjalnych testerów. Kontrola zalecana jest przynajmniej raz w roku, w celu nadzorowania użyteczności urządzenia i dokonania jego wymiany, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wprawni kierowcy z doświadczeniem potrafią wychwycić problemy z akumulatorem nawet wówczas, gdy nie mają do dyspozycji testerów. Objawiają się one problemami z zapalaniem silnika, zwłaszcza w niskich temperaturach, przygasaniem kontrolek lub świateł. Samochody posiadają też kontrolki na tablicy rozdzielczej informujące o rozładowaniu akumulatora. Urządzenie, które straciło zapas energii nie zawsze wymaga wymiany. Przewidywana żywotność akumulatorów to około 500 cykli ładowania i rozładowania. Warto też wiedzieć, że nieużywany akumulator trzeba okresowo podładowywać, bowiem pozostawiony sam sobie ulegnie zasiarczeniu i straci sprawność. 

Jak wygląda prawidłowe ładowanie akumulatora?

Rozładowany akumulator wymaga zadziałania energią elektryczną, której dostarcza się za pomocą urządzenia nazywanego prostownikiem. Zarówno akumulatory, jak i prostowniki oferowane są przez sklepy specjalistyczne, takie jak Profi-System. Zadaniem prostownika jest przetwarzanie prądu zmiennego z gniazdka elektrycznego w prąd stały, niezbędny do naładowania akumulatora. Proces ładowania powinien trwać około 10 godzin, a także do momentu osiągnięcia określonego dla jednostki napięcia. W czasie ładowania elektrolit ulega zagęszczeniu. Niezwykle ważną informacją jest konieczność przestrzegania czasu ładowania. Po przekroczeniu pewnego poziomu gęstości w elektrolicie zachodzi proces wytwarzania dużych ilości wodoru, który jest szczególnie niebezpieczny w akumulatorach otwartych. W kontakcie z tlenem wodór tworzy mieszankę wybuchową, grożąc eksplozją pod wpływem iskry. O przeładowanym akumulatorze kierowcy mówią, że się zagotował. To również powód, dla którego ważne jest poprawne odłączanie prostownika, który najpierw należy wyłączyć z sieci, aby zapobiec ewentualnemu iskrzeniu klem.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz