Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o koparkach?

Co warto wiedzieć o koparkach?

Jak powszechnie wiadomo, praktycznie żaden plac budowy nie może obyć się bez urządzenia zwanego koparką. Niezależnie od tego czy budowa dotyczy różnego rodzaju budynków, mostów czy też sieci kanalizacyjnej bądź wodociągowej, to bez wątpienia bardzo ważnym etapem związanym z tego typu pracami, są wykopy. Dlatego właśnie podpowiadamy, co warto wiedzieć o koparkach.

Czym jest koparka?

Koparka jest to rodzaj maszyny, która posiada różnego rodzaju podwozie (kołowe, kroczące, gąsienicowe lub ustawione na innych środkach transportu) oraz kabinę, w której znajduje się panel sterujący koparką, a także łyżkę służącą zarówno do wykopu jak i do transportowania materiału, a jej głównym zadaniem są prace związane z kopaniem, czyli tak zwane roboty ziemne oraz ładowanie tego typu materiałów na ciężarówki bądź tworzenie z nich nasypów.

Rodzaje koparek

Koparki możemy podzielić na kilka różnych kategorii. Pierwszą z nich jest podział ze względu na rodzaj pracy. a należą do nich:

  • Koparki z ciągłym cyklem pracy - Jest to rodzaj maszyn posiadających wiele połączonych ze sobą przy pomocy łańcuchów naczyń urabiających i ze względu na to nazywa się je też często koparkami wielonaczyniowymi, a wszelkie etapy pracy są wykonywane bez żadnych przerw.

  • Koparki z przerywanym cyklem pracy - Są to maszyny, które potocznie nazywa się koparkami jednonaczyniowymi ze względu na to, iż posiadają one tylko jedno naczynie urabiające, a ich cykl pracy opiera się na kilku etapach takich jak przenoszenie, opróżnienie naczynia oraz powrót do początku pracy, przez co dochodzi tutaj do przerw.

Drugą możliwością podziału koparek jest taki, który zależy od ich osprzętu roboczego. Tutaj możemy wyróżnić następujące koparki:

  • Koparka przedsiębierna - Jest to maszyna, która pracuje na poziomie dna danego wykopu i zaleca się je szczególnie do wykonywania wykopów o dużych rozmiarach, a pojazdy których zadaniem jest transportowanie urobku ustawia się na koronie bądź na dnie wykopu.

  • Koparka podsiębierna - Są to urządzenia, które wykorzystuje się do wykonywania wykopów pod budowle oraz innych wykopów liniowych, a ustawia się je na górnej części wykopu.

  • Koparka chwytakowa - Są to koparki wyposażone w zawieszony na linach chwytak, którego otwieranie oraz zamykanie jest samoczynne, a wykorzystuje się je zazwyczaj do wydobywania elementów z terenów wodnych, pogłębiania koryt rzek, wykopów studziennych oraz wykopów pod budowę filarów mostów.

  • Koparka zbierakowa - Tego typu maszyny mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju prac zarówno na małych jak i na dużych terenach oraz do kopania wąskich kanałów, które potrzebne są do budowy różnego rodzaju instalacji. Koparki zbierakowe posiadają zbierak, którego działanie jest zależne od siły naciągu liny oraz jego ciężaru.

  • Minikoparka - Są to, jak sama nazwa wskazuje, mniejsze wersje koparek, z których korzysta się do pracy w trudno dostępnych miejscach bądź do wykopów przy budowie instalacji elektrycznej, wodnej czy gazowej.

Skąd wziąć koparkę?

Koparki są to urządzenia, których zarówno zakup jak i wypożyczenie znajduje się w ofercie wielu firm. Jeśli jednak chcemy, aby naszymi pracami ziemnymi zajęli się profesjonaliści, to warto zwrócić się do firmy Tomtrans, która w swojej ofercie posiada zarówno samo wypożyczenie jak i wszelkiego rodzaju usługi związane z koparkami kołowymi, takie jak na przykład wykopy pod oczka wodne czy fundamenty a także transport materiałów sypkich, a jej pracownicy, których cechuje duże doświadczenie, zapewnią nam terminowy przebieg prac.

Opracowanie:
Piertanie 3A
tel. 511 068 479
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz