Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o kominku i z jakiego kamienia go wykonać?

Co warto wiedzieć o kominku i z jakiego kamienia go wykonać?

Ciepło buchające z kominka w salonie stwarza dobrą, relaksującą atmosferę - zwłaszcza na długie, zimowe wieczory. Wyjątkowy klimat i sielska atmosfera to nie jedyne jego zalety. Kominek może także pomóc w ogrzewaniu naszego domu. O czym należy pamiętać przed zamontowaniem kominka oraz jakich kamieni można użyć do jego produkcji, aby być z niego w pełni zadowolonym?

Co warto wiedzieć o kominku?

Wyróżniamy trzy rodzaje kominków – elektryczne, gazowe ora na paliwo stałe. Najczęstszymi oraz najtańszymi są kominki na paliwo stałe, najczęściej drewno. Warto pamiętać o jego mocy w stosunku do powierzchni domu, aby nie okazało się, że potem jej zabraknie do ogrzania. Możemy dopytać o poradę u specjalistów - kamieniarzy, na przykład AR Kamieniarstwo. Zazwyczaj w dużych domach stosuje się turbinę elektryczną, a w mniejszych krótkie przewody wentylacyjne lub ciepłe powietrze samo rozchodzi się po domu. Bardzo ważne dla funkcjonalnego działania kominka, jest umiejscowienie go w centrum domu. Jeżeli rzeczywiście zależy nam na ogrzewaniu, najlepsze są kominki zamykane. Istotną kwestią jest również wentylacja. Nowoczesne kminki można instalować w domu z każdą wentylacją, jednocześnie pamiętając o doprowadzeniu powietrza potrzebnego do spalania specjalnym kanałem.

Z jakiego kamienia można wykonać kominek?


Mamy kilka możliwości wyboru kamienia do produkcji kominka:

  • Marmur – dominują kolory jasne – białe, beżowe, żółte (te najjaśniejsze mają wysokie ceny), choć zdarza się spotkać marmur o barwie ciemniejszej – brązowe, czekoladowe. Możemy wybrać marmur o strukturze grubokrystalicznej oraz drobnej. Marmur jest bardzo wytrzymały na działanie wysokiej temperatury, jednak z biegiem czasu może zacząć szarzeć. Granit – równie popularny jak marmur. Występuje w bardzo szerokiej gamie kolorów, jak i struktur. Jest mniej podatny na różnorodne zabrudzenia i nie szarzeje z czasem.
  • Piaskowiec – popularny w Polsce ze względu na źródło wydobycia, dzięki czemu jest tańszy. Występuj w kolorach jasnych, aż do czerwieni. Warto go dobrze zakonserwować, aby kurz nie zbierał się na jego powierzchni.
  • Poza tym wyróżniamy jeszcze onyks, alabaster, trawertyn, gnejs, wapień, łupek, bazalt – jednakże są one już droższe, trudniej dostępne – nie mniej jednak z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako element zdobniczy obudowy kominków.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz