Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o kasach fiskalnych?

Co warto wiedzieć o kasach fiskalnych?

Kasa fiskalna to urządzenie, które jest powszechnie znane i najczęściej widywane w różnego rodzaju sklepach w momencie, gdy udajemy się do kasy, aby zapłacić za towar. Niestety sklep to nie jest jedyne miejsce, w którym wymagane jest posiadanie kasy fiskalnej, dlatego też warto zapoznać się z kilkoma szczegółami dotyczącymi tego urządzenia. Oto, co warto wiedzieć o kasach fiskalnych.

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna jest to urządzenie, którego głównym zadaniem jest rejestracja wszystkich zdarzeń związanych z zapłatą za towar przy sprzedaży detalicznej. Dotyczy to zarówno obrotu jak i kwoty podatku dochodowego i VAT-u.

Rodzaje kas fiskalnych

Kasy fiskalne możemy podzielić na kilka rodzajów, które wyglądają w następujący sposób:

  • Kasy fiskalne ECR (Electronic Cash Register) - Jest to rodzaj kasy, która posiada zainstalowane przez producenta stałe oprogramowanie, stosunkowo mało pamięci RAM, nie współpracuje z komputerem PC oraz wymaga obsługi przez osobę pracującą na stanowisku kasjera.

  • Kasy fiskalne EPOS (Electronic Point Of Sale) - Jak sama nazwa wskazuje, jest to elektroniczny system kasowy mogący współpracować z drukarkami fiskalnymi, a w jego zestaw wchodzą najczęściej wyświetlacz, czytnik kart kredytowych czy też czytnik kodów kreskowych.

  • Kasy jednostanowiskowe - Jest to zazwyczaj mniejsza wersja kasy ECR używana zazwyczaj w miejscach takich jak stragany, taksówki czy kioski, gdzie nie wymagane jest zintegrowanie systemu sprzedażowego z magazynowym.

  • Kasy systemowe - Są to urządzenia, które najczęściej możemy spotkać w dużych centrach handlowych, a ich działanie polega na połączeniu wszystkich kas znajdujących się w danym sklepie wraz z systemem sprzedażowym i programem magazynowym.

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objęte są wszystkie osoby, które w swoich firmach prowadzą jakąkolwiek sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jednakże dzięki rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 roku niektórzy są z tego obowiązku zwolnieni. Rozporządzenie to dotyczy między innymi osób, które prowadzą sprzedaż wysyłkową, a płatność za towar otrzymują w całości za pośrednictwem poczty lub banku.

Obowiązki płynące z posiadania kasy fiskalnej

Każdy posiadacz kasy fiskalnej musi przestrzegać bezwzględnie kilku zasad, do których należą:

  • Zgłoszenie kasy fiskalnej w urzędzie skarbowym

  • Fiskalizacja kasy

  • Składanie raportów sprzedażowych

  • Obowiązkowe przeglądy techniczne

  • Zachowywanie kopii paragonów fiskalnych

  • Posiadanie książki serwisowej.

Skąd wziąć kasę fiskalną?

Kasę fiskalną możemy zakupić w specjalistycznym sklepie takim jak Inkas, którego pracownicy poza samą sprzedażą zajmują się także naprawą tego typu urządzeń ,a poza samymi kasami w ich ofercie możemy także znaleźć między innymi drukarki fiskalne, wagi elektroniczne, metkownice oraz czytniki kodów kreskowych i terminale płatnicze.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz