Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o kamieniach ogrodowych?

Co warto wiedzieć o kamieniach ogrodowych?

Każdy posiadacz domu jednorodzinnego chce, aby ogród był jego wizytówką. Jedną z rzeczy, które upiększają ogrody na całym świecie jest kamień. Jest to bardzo modne w ostatnim czasie rozwiązanie mające poza walorami estetycznymi również szereg innych zalet, które warto poznać. Podpowiadamy jakie są rodzaje kamienia ogrodowego i co trzeba o nich wiedzieć.

Podział kamienia ogrodowego

Kamień ogrodowy jest rodzajem kruszywa mineralnego, które dzielone są na podstawie sposobu produkcji oraz wykorzystywanego surowca, a są to kruszywa:

  • Naturalne - Są to wszelkiego rodzaju żwiry, otoczaki lub grys z otoczaków, które powstają poprzez obróbkę głazów, żwiru i piasków polodowcowych bądź rzecznych.

  • Łamane - Tego rodzaju kruszywa powstają poprzez rozdrabnianie różnego rodzaju skał, dzięki któremu powstają na przykład: kamień łamany, tłuczeń lub grys.

Oprócz tego podziału kamienie naturalne dzielimy również na:

  • Kamień nawierzchniowy (luźny) - Czyli rodzaj kamienia, który wysypuje się do tworzenia ścieżek czy skarp przy budynkach.

  • ·Kamień nawierzchniowy (utwardzony) - Są to wszelkiego rodzaju płyty kamienne czy kostki, z których możemy utworzyć utwardzone drogi wokół domu.

  • Kamień elewacyjny - Rodzaj kamienia naturalnego używanego do ozdabiania elewacji budynków.

  • Bryły - Jest to duży kamień, z którego utworzyć możemy różnego rodzaju elementy, które przypominać będą niepowtarzalny górski klimat.

  • Kamień wypełniający - Jest to rodzaj mniejszych kamieni wykorzystywany w celu wypełniania różnego rodzaju doniczek czy kominków kamiennych.

Rodzaje kamienia ogrodowego

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kamienia ogrodowego, a należą do nich między innymi:

  • Żwir i Otoczaki - Posiadają obły, niezaostrzony na krawędziach kształt. Zarówno żwir jak i otoczaki zawdzięczają swój niepowtarzalny wygląd wodzie w której są transportowane i szlifowane. Otoczaki można również uzyskać z różnego rodzaju kamieni przy pomocy obróbki mechanicznej. Większość otoczaków dostępna jest w rozmiarach od 1 do 13 cm, a najpopularniejszym rodzajem tego kamienia jest otoczak grecki. Jeśli chodzi natomiast o żwir, to jest on dostępny w rozmiarach pomiędzy 8-70mm. Do zalet zastosowania otoczaków i żwiru w ogrodzie możemy zaliczyć to, że są bardzo estetyczne, dobrze przepuszczają wodę, dzięki czemu podczas opadów deszczu na tej powierzchni nie powstają kałuże, a także są bardzo trwałe i delikatne.

  • Grys - Jest to rodzaj kruszywa, który powstaje przy pomocy obróbki mechanicznej poprzez łupanie kamienia, z którego powstaje. Posiada on nieregularne i zaostrzone kształty i występuje w różnych rozmiarach takich jak: 1-4mm, 10-16mm, 16-30mm lub 32-64mm. Do najpopularniejszych rodzajów grysu należą: biała marianna, grys marmurowy, bazaltowy oraz biały grys Thassos. Do niewątpliwych zalet grysu możemy zaliczyć to, iż są one tańsze od otoczaków oraz to, że można je dostosować do praktycznie każdego rodzaju ogrodu.

  • Kora kamienna - Jeśli chodzi sposób wydobycia jest to rodzaj kruszywa przypominający grys jednakże różni się od niego nieco wyglądem, ponieważ sprawia on wrażenie bardziej naturalnego tworu. Rozmiary, w których występuje kora kamienna, najczęściej to: 6-11mm, 20-30mm lub 32-64mm, a do jej niewątpliwych zalet możemy zaliczyć wytrzymałość oraz łatwość w nasadzaniu w niej roślin, ponieważ bez problemu możemy taką kore kamienną przesuwać.

Dlaczego warto stosować kamień w ogrodach?

Kamień naturalny warto stosować nie tylko ze względów estetycznych, ale także ze względu na to, iż rośliny mają różne wymagania co do stanu gleby i dlatego, że krystaliczny kamień naturalny ma bardzo pozytywny wpływ na roślinność, ponieważ podnosi on PH gleby, dzięki czemu zieleń kwasolubna podsypana takim kamieniem będzie miała bardzo dobre warunki do rozwoju zaś użycie kory kamiennej umożliwi odpowiednie nawodnienie roślin, ponieważ jest to materiał dobrze przepuszczający wodę. Warto także pamiętać o roślinach, które dobrze rosną w glebach wapiennych i dla nich dobrym rozwiązaniem jest między innymi marmur. Szeroki kamieni ozdobnych znajdą Państwo w ofercie firmy MKM Kruszywa Sp. z o.o.

Opracowanie:
Nowy Targ, Krzywa 13b
tel. 18 287 37 29
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz