Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o Jednolitym Pliku Kontrolnym?

Co warto wiedzieć o Jednolitym Pliku Kontrolnym?

Jednolity Plik Kontrolny to krok ku nowoczesności i automatyzacji procesów księgowo-rachunkowych. Coraz większa liczba firm, korzysta stale z usług księgowości mobilnej i elektronicznej, innowacyjnych biur, które właśnie w ich imieniu sporządzają i wysyłają do odpowiednich organów kontrolnych, tzw. JPK. Dowiedz się, na co się on składa i dlaczego jest on opłacalny dla firm!

JPK – księgowość elektroniczna w firmach

Jednolite Pliki Kontrolne mogą być wykonywane na żądanie organów kontrolnych oraz dobrowolnie do lipca 2019 roku.  Mowa zarówno o wykorzystywaniu programów do fakturowania, czy też do zarządzania gospodarką magazynową, jak i o samym popularnym MS Excel czy exportowania wyciągów bankowych. Jeśli zatem dana firma, działa w tego typu systemach, może być objęta obowiązkową koniecznością przygotowywania JPK. Warto przy tym zauważyć, że jest to jednak dla nich również bardzo korzystne!

Z czego składa się JPK?

Jednolity Plik Kontrolny składa się z kilku elementów, które przedstawiają odpowiednie ruchy gospodarcze firmy. Mowa o: księgach rachunkowych (JPK_KR), wyciągach bankowych (JPK_WB), danych magazynowych (JPK_MAG), ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), fakturach VAT (JPK_FA), podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR), ewidencji przychodów (JPK_EWP), oraz z planowanego rozszerzenia o JPK dla paragonów fiskalnych. Warto zatem zauważyć, że Jednolity Plik Kontrolny, może dotyczyć zarówno działalności wykorzystującej księgowość pełną (księgi rachunkowe), jak i też uproszczoną (księgi przychodów i rozchodów KPiR).

Przyszłość z plikami JPK.

Już wkrótce pliki JPK zastąpią przesyłane do urzędów skarbowych deklaracje podatkowe. Wszystkie przedsiębiorstwa będą zmuszone wysyłać jednolite pliki kontrolne, co pozwoli na szybszą weryfikację przez organ podatkowy zapisów księgowych oraz kontrolę krzyżową pomiędzy kontrahentami co ograniczy wyłudzenia podatków z Budżetu Państwa.

Księgowość elektroniczna i mobilna – usługi outsourcingowe

Jeśli chodzi o prowadzenie księgowości i przygotowywanie JPK, warto wiedzieć, że coraz większa ilość firm – również tych małych i średnich – decyduje się na podejmowanie współpracy z biurami rachunkowymi. Dzisiaj na rynku działają również te, oferujące profesjonalne oraz kompleksowe usługi mobilne, czy elektroniczne. To właśnie w tę stronę będzie ewoluowała outsourcingowa obsługa kadrowo-płacowa, a także księgowo-rachunkowa. Dowodem na to, jest działalność Anny Skrzos i jej Mobilnych Usług Księgowych. Dedykowane są one zaś przede wszystkich przedsiębiorcom,  którzy na ewidencję podatkową przyjęli tę, na zasadach uproszczonych.

Opracowanie:
Warszawa, Górczewska 27/35 lok. 33
tel. 500 118 062
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz