Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o inżynierii odwrotnej?

Co warto wiedzieć o inżynierii odwrotnej?

Inżyniera odwrotna to dzisiaj ważny dział przemysłu, który mocno związany jest z prototypingiem oraz projektowaniem różnego rodzaju maszyn i technologii produkcyjnych. Inżynieria ta polegająca na tzw. odtwarzaniu z natury pozwala na unowocześnianie konstrukcji, ich modernizację, a także na tworzenie nowych, wyższych jakościowo modelów. Reverse engineeringiem specjalizują się zaś dzisiaj nowoczesne pracownie, które oferują swoje usługi dla firm z dziesiątek branż.

Czym jest inżynieria odwrotna?

Inżyniera odwrotna jak sama nazwa wskazuje, ma odwrotne podejście do procesów inżynieryjnych w ujęciu tradycyjnym. Nie jest to zatem inżynieria przebiegająca od pomysłu do potrzeby stworzenia fizycznego wyrobu, ale jest to proces przebiegający od badania fizycznego produktu, aby dobrze zrozumieć jego zależności i działanie, by móc na tej podstawie przygotować nowy model.

Reverse engineering (RE) polega zatem na dokonywaniu pomiarów detalu w celu uzyskania informacji o jego budowie i sposobie pracy. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim technologie trójwymiarowe. Dlaczego zaś technika RE jest nazwana odtwarzaniem z natury? Przede wszystkim dlatego, że nowe pomysły, prototypy, unowocześnienia czy nowe produkty nie są tworzone na bazie projektów tworzonych od podstaw, ale na podstawie istniejących już konstrukcji. Inżyniera odwrotna czerpie inspirację z rzeczywistych osiągnięć i mierzalnych wyników, a nie z prognostyk oraz koncepcji i pomysłów.

Schemat procesu inżynierii odwrotnej

Procesy inżynierii odwrotnej są bardzo zaawansowane technologicznie. Ich modele dostosowywane są zaś dokładnie do potrzeb klienta oraz możliwości technicznych. W uogólnieniu można jednak przyjąć, iż RE rozpoczyna się od pozyskiwania i analizy informacji na temat fizycznego obiektu. Kolejnym krokiem jest szczegółowe opracowywanie technicznych danych. Etap trzeci to zaś weryfikacja, po której następuje etap czwarty – prototyping, konceptualizacja, wytworzenie, testowanie i wdrożenie nowego fizycznego produktu.

Opisane procesy odbywają się przy wykorzystaniu przyrządów pomiarowych, złożonych programów komputerowych oraz technologii 3D. Uszczegóławiając, można mówić o dyskretyzacji geometrii elementów. Odbywa się to metodą stykową, bezstykową lub też hybrydową. Druga z nich oprócz skanerów 3D wykorzystuje:

  • fale elektromagnetyczne: fale radiowe, promieniowanie rentgenowskie, światło widziane,
  • fale dźwiękowe.

Na popularności zyskuje również metoda fotogrametrii.

Zastosowanie inżynierii odwrotnej

Inżynieria odwrotna jest dzisiaj stosowana w wielu branżach znacznie od siebie się różniących. Można ją stosować w medycynie, protetyce, konserwatorstwie zabytków czy w budownictwie. Główne zastosowanie znalazła ona jednak w przemyśle lekkim i ciężkim, zarówno przy modernizacji maszyn, jak i tworzeniu nowych urządzeń oraz produktów: detali, większych podzespołów czy nawet całych zespołów. Takie firmy jak ENGI-SUPP świadczą usługową inżynierię odwrotną m.in. przy tworzeniu dla klientów oprzyrządowania dla procesów produkcyjnych, urządzeń do wytwarzania konstrukcji z tworzyw sztucznych czy też przy projektowaniu przyrządów kontrolno-pomiarowych.

Inżyniera odwrotna pozwala znacznie optymalizować procesy projektowania i wytwarzania nowych modeli, które są znacznie sprawniejsze, łatwiejsze w obsłudze, trwalsze, i które mogą być szeroko zautomatyzowane. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz