Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o instalacji elektrycznej?

Co warto wiedzieć o instalacji elektrycznej?

Gniazdka, włączniki czy bezpieczniki to elementy, które możemy spotkać w każdym budynku i są częścią tak zwanej instalacji elektrycznej. Bez tego typu instalacji nie mielibyśmy możliwości korzystania z wielu urządzeń czy nawet pojazdów działających na prąd, dlatego też warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Przedstawiamy zatem, co warto wiedzieć o instalacji elektrycznej.

Czym jest instalacja elektryczna?

Niskonapięciowa instalacja elektryczna, z którą mamy do czynienia na co dzień w naszych domach bądź biurach, jest to zespół różnego rodzaju elementów elektrycznych, za których połączenie odpowiadają przewody wykonane obecnie z miedzi (zaś w starych instalacjach są to przewody aluminiowe), a ich głównym zadaniem jest dostarczenie prądu do różnego rodzaju odbiorników. Parametry tych elementów są ze sobą idealnie skoordynowane, zaś napięcie znamionowe wynosi odpowiednio do 1000 V w przypadku prądu zmiennego i 1500V w przypadku prądu stałego.

Rodzaje instalacji elektrycznej

 Instalacja elektryczna dzielona jest na kilka różnych sposobów, zaś pierwszy z nich zależy od tego, jakiego typu odbiorniki ma ona zasilać. W takim przypadku rodzaje instalacji dzieli się na:

  • Siłowe  - Jest to rodzaj instalacji elektrycznej, której głównym zadaniem jest zasilanie różnego rodzaju odbiorników o dużej mocy takich, jak na przykład bojlery czy trójfazowe kuchenki elektryczne.
  • Oświetleniowe - Jest to, jak sama nazwa wskazuje, instalacja, w której skład wchodzą różnego rodzaju urządzenia zasilające źródła światła.

Drugim sposobem podziału jest zależny od sposobu wykonania instalacji i dzieli się na typy, takie jak:

  • Instalacja wtynkowa - Tego typu instalacja montowana jest przy pomocy różnego rodzaju drutów czy gwoździ na nieotynkowanej ścianie.
  • Instalacja podtynkowa - Jest to instalacja, której montaż wykonuje się poprzez umieszczenie przewodów elektrycznych znajdujących się w specjalnych rurach w wykutych w ścianie rowkach, zaś dopiero po tej czynności nakładany jest tynk.
  • Instalacja nadtynkowa - Ta instalacja, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na warstwie tynku przy pomocy różnego rodzaju opasek metalowych. Tego typu instalację możemy spotkać najczęściej w piwnicach lub listwach podłogowych.

Kolejna możliwość podziału instalacji elektrycznej zależna jest od miejsca, w którym występuje, a wyróżnia się tutaj instalacje przemysłowe, do których należą różnego rodzaju zakłady produkcyjne lub instalacje nieprzemysłowe, czyli na przykład domy, szkoły lub biura. Instalacje elektryczną możemy również podzielić na stałą bądź tymczasową, a zależne jest to od przewidywanego czasu jej użytkowania.

 Elementy instalacji elektrycznej

 Instalacja elektryczna składa się z przewodów miedzianych doprowadzających prąd, gniazd wtyczkowych, dzięki którym możemy podłączyć do prądu różnego rodzaju urządzenia, włączników służących na przykład do włączania światła oraz puszek, rozdzielników z bezpiecznikami mających na celu podział energii elektrycznej, a także skuteczne zabezpieczenie przed przepięciami oraz liczników energii elektrycznej.

Montaż instalacji elektrycznej

 Jeśli musimy zrobić bądź zmienić instalację elektryczną w dom,  to należy pamiętać, iż zająć się tym może tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Warto w tym celu skontaktować się z firmą Elektro - Instal, której doświadczeni oraz odpowiednio wyszkoleni pracownicy wykonają dla nas zarówno projekt instalacji, aby ustalić jaką liczbę różnego rodzaju obwodów potrzebujemy, jak i zbudować instalację elektryczną.

Opracowanie:
Świebodzice, Ciernie 23
tel. 691 740 970
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz