Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o hydrantach wewnętrznych?

Co warto wiedzieć o hydrantach wewnętrznych?

Systemy instalacji przeciwpożarowej to bardzo ważne, a zarazem niezbędne elementy każdego budynku, ponieważ jak sama nazwa wskazuje ich zadaniem jest ochrona tego miejsca w przypadku wystąpienia pożaru. Istnieje wiele opcji instalacji przeciwpożarowych,  jedną z nich są hydranty wewnętrzne. Poniżej podpowiadamy, co warto wiedzieć o tego typu instalacji.

Czym są hydranty wewnętrzne?

Jest to rodzaj instalacji przeciwpożarowej, który pobiera wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej a ich rodzaj i zastosowanie regulowane jest przez rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 roku dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Rodzaje i zastosowanie hydrantów wewnętrznych

 Hydranty wewnętrzne dzielone są na:

  • Hydranty wewnętrzne 25 - Jest to rodzaj hydrantu posiadający półsztywny wąż o średnicy 25mm. Tego typu hydranty muszą być instalowane w strefach zagrożenia ludzi ZL a są to na przykład: pomieszczenia dla ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się (szpitale, przedszkola lub żłobki), obiekty mieszkalne oraz użyteczności publicznej. Minimalna wydajność na wylocie prądownicy w tym typie hydrantu wynosi 1,0 dm3/s
  • Hydranty wewnętrzne 33 - Podobnie jak w przypadku hydrantów 25, ten typ instalacji posiada półsztywny wąż jednakże jest on o nieco większej średnicy, wynoszącej w tym przypadku 33 mm zaś minimalna wydajność na prądownicy wynosi 1,5 dm3/s. Ten typ hydrantów montowany jest w garażach jednokondygnacyjnych posiadających więcej niż 10 miejsc postojowych lub garażach o większej ilości kondygnacji.
  • Hydranty wewnętrzne 52 - Są to hydranty posiadające płasko składany wąż, którego średnica wynosi 52 mm. Ten typ hydrantów musi być instalowany w strefie pożarowej wszelkiego rodzaju powierzchni produkcyjnej oraz magazynowej, a także na każdym piętrze klatek schodowych, przy wejściach na poddasza oraz wejściach do budynków wysokich i wysokościowych. Jego minimalna wydajność to 2,5 dm3/s Należy pamiętać także o tym, że minimalne ciśnienie na zaworze odcinającym powinno być wyższe niż 0,2 MPa zaś maksymalne 1,2 MPa (w przypadku zawodu odcinającego oraz zaworu 52) lub 0,7 MPa na zaworach odcinających hydrantów 33 i 52. Niezwykle ważne jest także to, że hydranty wewnętrzne niezależnie od ich rodzaju muszą spełniać wszelkiego rodzaju normy i przepisy, a także przechodzić regularne przeglądy techniczne a osoba, która uprawniona jest do użycia tego typu urządzenia musi przejść odpowiednie szkolenie.

Jak znaleźć montera instalacji przeciwpożarowej?

 Montowaniem oraz modernizacją systemów instalacji przeciwpożarowych, do których należą tryskacze mokre i suche oraz hydranty wewnętrzne zajmują się profesjonalne firmy takie jak Treinstal, której dobrze wyszkolony, doświadczony oraz profesjonalny personel wykona to zadanie sprawnie oraz zgodnie z wszelkimi wytycznymi tak, aby nasz budynek był w 100% chroniony na wypadek pożaru.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz