Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o holowaniu aut

Co warto wiedzieć o holowaniu aut

Zdarza się, że samochód odmawia nam posłuszeństwa. Najczęściej dochodzi do tego w najmniej oczekiwanym momencie, a jedynym rozwiązaniem jest holowanie. Operacja ta nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji na jej temat. Sprawdźcie jak powinno przebiegać holowanie, aby bezpiecznie dotrzeć do celu i nie otrzymać mandatu.

Kiedy nie można holować?

Holowanie to operacja, której operacje w tym zakresie określane są przez prawo. Jak podaje Kodeks drogowy w art. 31. Ust. 2, nie można holować pojazdu o niesprawnym układzie holowniczym lub z niesprawnymi hamulcami (chyba, że sposób holowania nie wymaga ich użycia). Co więcej, zabronione jest holowanie pojazdu z przyczepą oraz holowanie więcej niż jednego pojazdu.

-Szczególnie ostrożnym trzeba być w czasie holowania pojazdu z awarią silnika. Kiedy jest on unieruchomiony, a działanie układu hamulcowego zależy od jego pracy, to nie można holować pojazdu przy pomocy połączenia giętkiego – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący pomoc drogową Auto-Hol z Garwolina.

Prawo określa także zasady holowania na autostradzie – można przeprowadzić tę operację do najbliższego zjazdu, jednak wykorzystać do tego można tylko pojazd do tego przeznaczony, a więc pomoc drogową.

Holowanie na sztywno i na giętko

Aby móc holować pojazd, niezbędna jest lina – dla pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5t wystarczy użyć syntetycznej odmiany o długości od 4 do 6 m. Należy przyczepić ją w ten sposób, by nie doszło do jej rozłączenia.

Duże znaczenie ma także rodzaj połączenia. Wyróżnia się holowanie:

  • na giętko – jest możliwe w przypadku pojazdu, w którym poprawnie działają 2 układy hamulcowe, odległość między pojazdami musi wynosić 4-6 m,
  • na sztywno – dla samochodów, w których sprawny jest tylko jeden hamulec, odległość między pojazdami musi wynosić maksymalnie 3 m.

Oznakowanie – na co zwrócić uwagę?

Istotne dla bezpiecznego i zgodnego z prawem holowania jest też właściwe oznakowanie. Należy oznaczyć połączenie czerwono-białymi pasami lub zaopatrzyć je w żółtą bądź czerwoną chorągiewkę. Ponadto, holowany samochód powinien posiadać z tyłu po lewej stronie trójkąt odblaskowy lub wysyłać żółte sygnały błyskowe (muszą być widoczne dla innych uczestników ruchu).

Kiedy widoczność powietrza jest niedostateczna, holowany pojazd powinien mieć włączone światła pozycyjne (pojazd holujący, nawet przy dostatecznej widoczności, powinien mieć włączone światła mijania).

Co warto wiedzieć?

W przypadku źle dobranego połączenia, braku oznaczenia lub złego oznaczenia połączenia, a także nieodpowiedniej odległości między holującym a holowanym istnieje ryzyko otrzymania mandatu. Z tego względu warto zastosować się do reguł określonych przez Kodeks drogowy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz