Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o grze w kręgle?

Co warto wiedzieć o grze w kręgle?

Gra w kręgle to bardzo popularny sport uprawiany niemal na całym świecie. Jest bardzo prosta i może być doskonałą rozrywką dla całej rodziny, grupy przyjaciół lub podczas firmowych imprez. W kręgle może grać każdy - wysoki, czy niski, młodszy czy starszy. Na początku wymaga pewnej wprawy, lecz im lepsze stają się rzuty, tym bardziej wciągająca i fascynująca robi się ta gra.

Krótka historia gry w kręgle

Chociaż trudno by było wskazać konkretną datę powstania tej gry, historycy wskazują, że mogli się nią interesować nawet starożytni Egipcjanie. W jednym z egipskich grobowców sprzed 5200 lat p.n.e., znaleziono rzeczy przypominające kręgle.

W Europie, w średniowieczu, kręgle cieszyły się bardzo dużą popularnością. Były one obecne na weselach, jarmarkach i innych ówczesnych imprezach. W Anglii kręgle były tak popularne, że młodzi ludzie porzucali dla nich łucznictwo, przez co król Edward III ostatecznie zakazał uprawiania tego sportu.

W XVII wieku kręgle zawitały do Stanów Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. W 1895 roku Amerykański Kongres Bowlingu ustalił zasady tej gry, które współcześnie obowiązują.

Kręgle klasyczne a bowling - różnice

Klasyczna gra w kręgle doczekała się wielu odmian, a najpopularniejszą z nich jest bowling, niezwykle popularny również w Polsce. Chociaż tę grę potocznie się nazywa kręglami, to w rzeczywistości gramy w bowling. Różnice między jedną a drugą grą są m.in. w długości toru, ustawieniu kręgli, sposobie rzutu kulą, sposobie liczenia punktów, czy wielkości i wyglądzie kul. Na przykład w klasycznych kręglach kula jest pozbawiona otworów, jest także mniejsza i lżejsza. Natomiast do strącenia mamy 10 kręgli ustawionych w kształcie trójkąta, zamiast 9 ustawionych w kształcie rombu. Mimo wielu różnic, warto pamiętać o esencji tego sportu, czyli dobrej zabawie.

Czy grając w bowling można złapać kontuzję?

Bowling może być tak samo kontuzyjny, jak i każdy inny sport. Miłośnicy kręgli mogą być narażeni na naderwanie mięśni przedramienia, problemy z kciukiem lub kontuzje nadgarstka. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, należy dobrze dopasować kule - różnią się one wagą, rozmiarem i rozstawem palców.

Centrum rozrywki w twoim mieście

Bowling jest w Polsce bardzo popularnym sportem, dlatego kręgielnie znajdziemy w każdym większym mieście. Ciekawą opcją na spędzie wieczoru lub popołudnia jest centrum rozrywki, takie jak MK Bowling Centrum rozrywki, które łączy w sobie bowling, bilard, klub nocny, a także restaurację. MK Bowling znajdziemy w każdym większym mieście, m.in.: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Kielcach.

Opracowanie:
Gdańsk, al. Grunwaldzka 82
tel. 58 767 71 37
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz