Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o geodezyjnym podziale nieruchomości? Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Geotom!

Co warto wiedzieć o geodezyjnym podziale nieruchomości? Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Geotom!

Geodezyjny podział nieruchomości często bywa nazywany także ewidencyjnym, gdyż wiąże się z nadaniem nowym działkom odrębnych numerów. Dotyczyć może gruntów budowlanych lub przeznaczonych pod działania rolnicze. Przeprowadzaniem takiej procedury geodezyjnej zajmuje się firma Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Geotom. Zanim jednak przystąpisz do takiego działania musisz wiedzieć, że jest to procedura dość złożona, która wymaga dokładnej przemyślenia wielu kwestii –  chodzi o dostęp do drogi publicznej lub załatwienie kwestii dotyczących służebności dojazdu. Zapraszamy do lektury!

Podział działek w wymiarze geodezyjnym – co warto wiedzieć?

Geodezyjne rozparcelowanie gruntu może być przeprowadzone z różnych powodów. Często sprzedaż działki o dużej powierzchni jest znacznie mniej opłacalna w porównaniu do np. mniejszych wydzielonych działek budowanych. Czasem podział jest ważny dla rodziców, którzy chcą obdarować działkami budowlanymi swoje dzieci. Geodezyjny podział działki, inaczej ewidencyjny w każdej sytuacji musi być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa i spełnić wszelkie wytyczne uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego lub w wydanej decyzji o warunkach zabudowy. W przeciwnym razie nie można wykonać takiej procedury. Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Geotom zajmuje się na życzenie klienta ewidencyjnym podziałem działek oferując najwyższą ja kiść usług oraz fachowe doradztwo.

Ważną informacją jest fakt, iż dokonaniu rozparcelowania gruntów, zmienia się numeracja działek ewidencyjnych i powstaje nowy przebieg linii granicznych. Czas dopełnienia wszelkich formalności jest nieco wydłużony i zajmuje około 3 miesięcy. Wiele zależy od indywidulanych uwarunkowań terenu i jego lokalizacjach względem przebiegających dróg. Każda wydzielona działka musi mieć dostęp do drogi publicznej lub posiadać załatwione wszelkie formalności dotyczące służebności przejścia i przejazdu. Aby zacząć procedurę podziału gruntów, trzeba uprzednio dokonać dokładnych pomiarów terenu oraz przygotować wspólny projekt, który zostanie poddany dalszym analizom.

Jak dokładnie przebiega podział gruntów?

Ilość i wielkość parceli może być odzwierciedleniem oczekiwań właściciela tylko pod warunkiem, kiedy przyjęte ustalenia będą zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przygotowaniem podziału wraz z innymi czynnościami przygotowawczymi zajmuje się sprawdzona firma Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Geotom ze Zabrza, znajdującego się na terenie województwa śląskiego, której właścicielem Tomasz Kobielarz. Projekt podziału musi zostać następnie złożony do Urzędu Gminy lub Miasta właściwego dla lokalizacji działki. Następnie geodeta stworzy kompleksowy właściwy projekt wraz z nową dokumentacją nieruchomości, która będzie uwzględniała nowe punkty graniczne. Warto także dodać, że koniecznością jest zawiadomienie o planowanym podziale wszystkich właścicieli sąsiednich działek.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz