Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o elektrodrążeniu metali?

Co warto wiedzieć o elektrodrążeniu metali?
Choć przemysłowa obróbka metali może kojarzyć się raczej z frezowaniem, skrawaniem czy cięciem, to okazuje się, że w przypadku elementów charakteryzujących się wysokim stopniem twardości, metody konwencjonalne nie są w stanie zapewnić optymalnych rezultatów. W takich sytuacjach wykorzystuje się technologię elektrodrążenia, która dzieli się na wgłębną oraz drutową. Co warto wiedzieć na ten temat i gdzie szukać kompleksowego wsparcia w tym zakresie?

Charakterystyka elektrodrążenia wgłębnego


Elektrodrążenie wgłębne, które w ofercie usługowej klienci bardzo często mogą znaleźć pod skrótem EDM, na szeroką skalę wykorzystywane jest do produkcji komponentów do maszyn i urządzeń oraz podczas obróbki metali trudnoskrawalnych. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim w sytuacjach, w których standardowe narzędzie skrawające nie ma szansy dotrzeć do konkretnych miejsc. Technologia pozwala uzyskać bardzo skomplikowane wklęsłe kształty. W całym procesie używa się specjalistycznie zaprojektowanych elektrod wykonanych z miedzi lub grafitu.

Za ogromną zaletę obróbki elektroerozyjnej specjaliści z branży uznają także fakt, że istnieje tutaj możliwość obróbki de facto każdej powierzchni, która przewodzi prąd. Mowa przede wszystkim o materiałach powszechnie uznawanych za trudnoobrabialne, czyli o stali hartowanej oraz o węglikach spiekanych. Trzeba też podkreślić, iż elektrodrążenie może być wykonywane za pomocą maszyn CNC, co zwiększa oczywiście jakość uzyskanych rezultatów. A jak sprawa wygląda w przypadku kolejnej metody?

Czym jest elektrodrążenie drutowe?


Opatrzone skrótem technologicznym WEDM elektrodrążenie drutowe to nic innego niż metoda precyzyjnego wycinania elektrodą drutową elementów z materiałów o zaprogramowanych obwodach. Jej zdecydowanie największą zaletą jest możliwość cięcia materiałów o bardzo wysokiej twardości i podobnie, jak w przypadku rozwiązania alternatywnego, jedynym wyznacznikiem pomyślnego przeprowadzenia procesu, staje się przewodnictwo prądu. Cięcie drutem ma szerokie zastosowanie głównie przy wykonywaniu wykrojników, elementów form oraz narzędzi skrawających, tnących czy też elementów zastosowania specjalistycznego. Technologia ta stanowi również najlepszą gwarancję uzyskania wysokiej precyzji wykonania detali oraz gładkości powierzchni nawet przy skomplikowanych kształtach.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie każdy przedsiębiorca, przynajmniej na początkowym etapie działalności, może pozwolić sobie na zakup drogich urządzeń przeznaczonych do elektrodrążenia, najlepiej powierzyć obróbkę w ręce profesjonalistów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Jarmet Pw Obróbka Metali, która od lat gwarantuje swoim klientom indywidualne podejście, rzetelność oraz terminowość. Oferta usługowa przeznaczona jest zarówno dla inwestorów planujących produkcję wielonakładową, jak i tych, którzy chcą poddać obróbce jedynie kilka elementów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz