Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o egzekucji komorniczej? - Kancelaria Komornika M. Pepliński

Co warto wiedzieć o egzekucji komorniczej? - Kancelaria Komornika M. Pepliński

Ostatecznym krokiem w postępowaniu o odzyskanie zaległych wierzytelności, jest egzekucja komornicza. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji? Na czym polega egzekucja komornicza? Tego dowiemy się w poniższym artykule oraz sprawdzimy, czym jeszcze zajmuje się Kancelaria Komornika Sądowego Mariusza Peplińskiego ze Starogardu Gdańskiego. Zapraszamy do lektury!

Kiedy dochodzi do egzekucji komorniczej?

Na początku warto podkreślić, że jedna, bądź dwie opóźnione raty kredytu nie spowodują, że naszą należnością od razu zajmie się komornik. Często bowiem zdarzają się przypadki, że za niemożnością uregulowania zadłużenia stoją przyczyny losowe, tj. ciężka choroba czy niespodziewane pogorszenie sytuacji finansowej, które mogą niezależnie od woli wpłynąć na stan naszego portfela.

Dlatego pierwszym krokiem w celu odzyskania należności jest windykacja polubowna, która zmierza do zawarcia porozumienia pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Narzędziami stosowanymi w windykacji polubownej jest komunikacja mailowa, listowna, a także kontakt telefoniczny. W tej sytuacji warto podjąć ten kontakt jak najszybciej, by wykorzystać go jako okazję na profesjonalną pomoc w spłaceniu zobowiązania. Współpraca z windykatorem pozwoli nam uniknąć wielu dotkliwych konsekwencji.

Kiedy odzyskaniem należności zajmuje się komornik?

W momencie, gdy działania windykacyjne nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wówczas wierzyciel może skierować sprawę do sądu. Warto jednak pamiętać, że aby do sprawy został wyznaczony komornik, zadaniem wierzyciela jest złożenie stosownego wniosku o wszczęcie egzekucji. Procedura ma na celu odzyskanie należności poprzez zajęcie mienia bądź wynagrodzenia dłużnika. Informację o wszczęciu postępowania egzekucyjnego osoba zadłużona otrzymuje za pośrednictwem poczty.

Co ważne, kiedy dłużnik w uporczywy sposób unika kierowanej do niego korespondencji, wówczas komornik (na zlecenie sądu) decyduje się na osobiste doręczenie zawiadomienia. Jedną z firm, która zajmuje się wykonywaniem tego typu działań, jest Kancelaria Komornika Sądowego Mariusza Peplińskiego ze Starogardu Gdańskiego. Co więcej, Komornik Mariusz Pepliński zajmuje się również sporządzaniem protokołów stanu faktycznego, wykonywaniem postanowień o zabezpieczeniu spadku, sporządzaniem spisu inwentarza czy sprawowaniem urzędowego nadzoru nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami, z przybiciem najniższej bądź najwyższej oferty.

Odzyskanie długu

Zadaniem komornika sądowego jest oczywiście odzyskanie pieniędzy wierzyciela. Jednak według zapisów prawnych, egzekucja komornicza nie może pozbawić osoby zadłużonej środków niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Dlatego też komornik nie może przejąć rzeczy osobistych dłużnika (np. ubrań) czy sprzętu rehabilitacyjnego.

Egzekucja komornicza to z pewnością trudne doświadczenie, jednak można jej zapobiec. Istotną kwestią jest przejęcie kontroli nad swoimi finansami oraz sensowne planowanie wszelkich wydatków.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz