Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o druku offsetowym?

Co warto wiedzieć o druku offsetowym?

W obecnych czasach, gdy udajemy się do drukarni, mamy do wyboru dwa rodzaje usług, jakimi są druk cyfrowy oraz nieco starszy, ale bardzo popularny druk offsetowy. Tego typu druk pozwala nam na szybkie i stosunkowo tanie wydruki potrzebne w dużych nakładach, dlatego warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o druku offsetowym.

 Historia druku offsetowego

 Początki druku offsetowego szacuje się na końcówkę XIX lub początek XX wieku, kiedy to znacznie zwiększyło się zapotrzebowanie na szybki druk w związku z rozwojem prasy. Pierwsza maszyna została wyprodukowana w Niemczech przez niemiecko-amerykańskiego obywatela Kaspara Hermanna, który opatentował zasadę dla rotacyjnej maszyny offsetowej. Do dnia dzisiejszego metoda ta nie uległa praktycznie żadnym zmianom.

Zasada działania druku offsetowego

 Druk offsetowy polega na przenoszeniu wzoru przy pomocy zbudowanego ze stali i opiętego gumową powłoką cylindra na podłoże drukowe. Druk offsetowy wykonywany może być zarówno na papierze w rolkach jak i w arkuszach.

Rodzaje druku offsetowego

 Druk offsetowy wykonywany jest na dwa sposoby, do których należą:

  • Offset wodny - Jest to metoda, w której powierzchnie drukujące mają właściwości odpychające wodę (hydrofobowe), zaś powierzchnie niedrukujące cechują właściwości przyciągające wodę (hydrofilowe). Farby używane do tego rodzaju wydruków, dzięki wymienionym wcześniej właściwościom powierzchni, nie przylegają do miejsc, gdzie nie ma znajdować się wydruk.

  • Offset suchy - Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj wydruku, do którego nie stosuje się wody. Forma do wydruku składa się tutaj z dwóch warstw, do których należą tworząca miejsce na druk dolna warstwa polimerowa oraz górna warstwa zrobiona z silikonu, do której nie przylega farba. Miejsce, które ma zostać zadrukowane, tworzone są poprzez działanie lasera, który usuwa górną silikonową warstwę.

Zalety druku offsetowego

 Druk offsetowy niesie za sobą szereg różnego rodzaju zalet, do których niewątpliwie należą uniwersalność, trwałość, oszczędność finansowa oraz możliwość stosowania różnego rodzaju materiałów, na które ma zostać nałożony nadruk.

Zastosowanie druku offsetowego

 Tego rodzaju metoda wydruku znajdzie swoje zastosowanie głównie przy wydruku ulotek reklamowych, wizytówek, książek oraz przede wszystkim gazet, których nakład zwykle jest bardzo wysoki. Wszelkie tego typu wydruki możemy zlecić profesjonalnej drukarni Radruk, której pracownicy dbają o każdy, nawet najmniejszy szczegół podczas swojej pracy, dzięki czemu mamy pewność, że zlecone przez nas wydruki zostaną wykonane z największą starannością, a my będziemy z nich w stu procentach zadowoleni.

Opracowanie:
Łódź, Okopowa 63
tel. 42 719 87 87
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz