Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o brązach?

Co warto wiedzieć o brązach?

We wszelkiego rodzaju gałęziach przemysłu wykorzystuje się różne metale oraz ich stopy. Jednym z takich stopów metali jest brąz, którego głównym składnikiem jest miedź. Z brązu wytwarzanych jest wiele różnych niezwykle potrzebnych rzeczy, dlatego też warto poznać pełną charakterystykę tego stopu metali. Podpowiadamy zatem, co warto wiedzieć o brązie.

Czym jest brąz?

Brązy są to różnego rodzaju stopy miedzi z dodatkiem innych metali takich, jak na przykład cyna, aluminium, ołów czy beryl, a także inne związki lub pierwiastki. Warto zaznaczyć, iż w tym rodzaju stopu zawartość miedzi musi wynosić około 80-90% całej masy. Nazwa tego stopu pochodzi od łacińskiego słowa aes brundusinum (kruszec brindyzyjski) dlatego, iż w starożytności to właśnie włoskie miasto portowe Brindisi (dawniej Brindisium) było specjalistą od obróbki brązu.

Rodzaje brązów

Brąz powszechnie dzieli się na dwie główne grupy, a są to:

  • Brązy do obróbki plastycznej - Są to stopy charakteryzujące się wysoką odpornością na różnego rodzaju korozję oraz ścieranie, a także cechuje je wysoka wytrzymałość. Brązy do obróbki plastycznej są również dość mocno sprężyste i można je bardzo łatwo lutować oraz spawać. W tego rodzaju brązach możemy wyróżnić brąz cynowy, aluminiowy, berylowy, krzemowy oraz manganowy.

  • Brązy odlewnicze - Podobnie jak w przypadku brązów do obróbki plastycznej, brązy odlewnicze są wysoce odporne na ścieranie, korozję oraz są też niezwykle wytrzymałe. Poza tym cechują je także dobra lejność oraz skrawalność. W zależności od tego jaki brązy odlewnicze mają skład to wyróżnia się takie jak: brąz cynowy, cynowo-fosforowy, cynowo-cynkowy, cynowo-cynkowo-ołowiowy, aluminiowo-żelazowy, aluminiowo-żelazowo-manganowy oraz brąz krzemowo-cynkowo-manganowy, a stosuje się je najczęściej do odlewania na przykład pomników.

Zastosowanie stopów brązu

 Ze względu na swoje właściwości stopy brązu znajdują bardzo dużo zastosowań. W dawnych czasach stosowało się je głównie do wybijania monet oraz przedmiotów codziennego użytku, a obecnie stosuje się je do wytwarzania różnego rodzaju rur, kół zębatych, budowy silników spalinowych i turbin czy elementów żaroodpornych, a także jako elementy statków (ponieważ stopy brązu są odporne na działanie wody morskiej) oraz w przemyśle chemicznym, lotniczym i komunikacyjnym. Stopy brązu chętnie wykorzystywane są także do tworzenia różnego rodzaju pomników, które możemy spotkać praktycznie wszędzie.

Materiał recyklingowy

Wszelkiego rodzaju materiały wykonane z brązu jak i każdego innego metalu podlegają w stu procentach recyklingowi, dlatego też gdy uszkodzą nam się jakiekolwiek rzeczy wykonane z tego stopu, to warto zwrócić się do firmy Mobilny Skup Złomu Piotr Gutta, która zajmuje się skupowaniem brązu i wszelkiego rodzaju metali, metali kolorowych oraz innych tego typu rzeczy, by przekazać je do ponownego użycia jako materiał recyklingowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz