Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć nim zdecydujesz się na soczewki kontaktowe?

Co warto wiedzieć nim zdecydujesz się na soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie w zakresie korekcji wad wzroku. Są dyskretne i komfortowe, pod wieloma względami bardziej niż tradycyjne okulary. Decyzja o wyborze między nimi to w wielu przypadkach kwestia indywidualna, ale wymagająca konsultacji z okulistą oraz optometrystą. Warto już wcześniej zebrać informacje na ten temat, by móc zadać specjaliście szczegółowe pytania.

Wada wzroku a metoda korekcji

Soczewki kontaktowe to atrakcyjna alternatywa dla okularów. Choć te urosły już do rangi modnego gadżetu, wciąż mogą sprawiać problem podczas niektórych czynności, na przykład uprawiania sportów. Dlatego też soczewki kontaktowe najczęściej polecane są osobom, które prowadzą aktywny tryb życia i potrzebują pełnego pola widzenia – bez ograniczeń, jakie powodują oprawki okularów. Głównym pytaniem, jakie zadajemy sobie, stając przed wyborem sposobu korekcji wzroku, jest to, kto może nosić soczewki kontaktowe? Odpowiedź jest bardzo prosta; każdy. Niezbędnym warunkiem jest jednak brak chorób oczu, który dyskwalifikuje ich wykorzystanie. Soczewkami możemy natomiast korygować wszystkie wady wzroku; krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy też prezbiopię. To jest też ich główne zastosowanie, ale niekiedy używane są również w celach terapeutycznych, opatrunkowych i kosmetycznych.

Tak jak w przypadku soczewek okularowych, tak i soczewki kontaktowe możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • soczewki kontaktowe sferyczne (korekta krótkowzroczności i nadwzroczności),
  • soczewki kontaktowe toryczne (cylindryczne, korekcja astygmatyzmu),
  • soczewki kontaktowe progresywne (korekcja prezbiopii, przeznaczone dla osób po czterdziestym roku życia).

Warto zwrócić przy tym uwagę, że soczewki progresywne mogą być dwuogniskowe (bifokalne) lub wieloogniskowe (multifokalne), które podzielić możemy dodatkowo na soczewki asferyczne i koncentryczne.

Przed założeniem soczewek kontaktowych

Bardzo ważną kwestią w zakresie doboru soczewek kontaktowych będzie konsultacja ze specjalistą. Nawet jeśli znamy swoją wadę wzroku, powinniśmy udać się do okulisty lub salonu optycznego oferującego badania wzroku. Pozwoli to wykluczyć przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych, wśród których wymienić możemy choroby, alergie, przewlekłe stany zapalne oczu, zaburzenia hormonalne, a także niewystarczającą ilość łez lub zespół suchego oka. We Wrocławiu kompleksową diagnostykę chorób oczu oferuje Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny. Warto dodać też, że specjalista w przypadku potwierdzenia możliwości noszenia soczewek kontaktowych, dobierze odpowiednie, a ponadto określi ich typ oraz tryb noszenia.

Decydując się na szkła kontaktowe, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Pierwsza to stosowanie soczewek zgodnie z ich przeznaczeniem. Oznacza to, że musimy pilnować czasu, przez jaki możemy ich używać. Dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne. Pamiętać też należy o ich właściwej pielęgnacji, czyli przechowywaniu w odpowiednim pojemniku, oraz oczyszczaniu. Kolejna istotna kwestia to to, kiedy soczewek nie należy nosić. Powszechnie wiadomo, że nie śpimy w soczewkach kontaktowych. Nie założymy ich również wówczas, gdy organizm jest osłabiony (przeziębienie, grypa), stosujemy leki i krople okulistyczne, przebywamy w suchym lub zapylonym środowisku, jesteśmy narażeni na działanie środków chemicznych lub też przebywamy w suchej saunie.

Opracowanie:
Wrocław, Stawowa 12 lok. 3
tel. 71 344 79 62
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz