Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć na temat umowy działu spadku?

Co warto wiedzieć na temat umowy działu spadku?

Umowa o dział spadku dotyczy sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy osiągną pozasądowe porozumienie oraz jednomyślność w kwestii działu spadku oraz szczegółów z tego zakresu. Taki wariant wymaga jedynie zwrócenia się do notariusza w celu spisania umowy i jest znacznie mniej problematyczną opcją, jeśli chodzi o dział spadku. Więcej na ten temat piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

W jakiej formie może zostać zawarta umowa o dział spadku?

Tak jak wspomnieliśmy już o tym wcześniej, umowa o dział spadku może zostać spisana u notariusza tylko i wyłącznie w przypadku jednomyślnej zgody wszystkich spadkobierców co do kształtu podziału spadku. Oznacza to, że jeśli chociaż jeden z nich wyrazi tutaj sprzeciw, to zawarcie takiej umowy zostanie całkowicie uniemożliwione, a spadkobiercy będą musieli domagać się swoich roszczeń na drodze sądowej. Ważną kwestię, jeśli chodzi o umowę o dział spadku, stanowi także fakt, iż może ona przybrać dowolną formę, czyli np. ustną, dorozumianą lub pisemną.

Ten ostatni wariant wydaje się być też najbezpieczniejszy w kontekście uniknięcia ewentualnych nieporozumień, które mogłyby się pojawić w przyszłości. Jeśli chodzi o formalne aspekty dotyczące umowy o dział spadku, to jedynym wyjątkiem jest tu sytuacja, w której przedmiot działu spadku stanowi nieruchomość. W tym przypadku bowiem według obowiązujących przepisów umowa o dział spadku musi koniecznie przybrać formę aktu notarialnego, który (podobnie jak umowę o dział spadku) może sporządzić dla nas notariusz z Kancelarii Notarialnej Bożena Koćma i Adam Rogala s.c. z Krakowa.

Zawartość umowy o dział spadku

Jeśli mowa o zawartości umowy o dział spadku, to przede wszystkim powinna się w niej znaleźć informacja, czy dotyczy ona dokonania działu spadku w całości czy tylko w części. W sytuacji, gdy rzecz będzie dotyczyć drugiego wariantu, spadkobiercy mają także za zadanie określić, jakie składowe będą wchodzić w zakres umownego podziału i komu przypadną poszczególne elementy spadku. Co więcej, spadkobiercy mają też tutaj prawo do określenia innego rodzaju postanowień w formie dodatkowych zapisów na przykład mówiących o tym, że niektóre, konkretne przedmioty wchodzące w zakres spadku mogą zostać przyznane jedynie za zgodą wszystkich pozostałych spadkobierców jednemu z nich pod warunkiem dokonania spłaty na rzecz pozostałych osób.

Mowa tu oczywiście o dziale spadku dotyczący jedynie aktywów. Ważną sprawą odnośnie umowy o dział spadku jest także kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych, któremu ona podlega w części przy obowiązku spłat bądź dopłat. Oznacza to, że taki podatek musi być opłacony przez osobę nabywającą przedmiot lub prawa majątkowe ponad udział spadku. Natomiast w przypadku wykonania działu spadku bez obowiązku spłat i dopłat nie wystąpi tu także obowiązek opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz