Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć na temat odszkodowań po wypadkach komunikacyjnych? Kancelaria Radców Prawnych Kośla Sylwester

Co warto wiedzieć na temat odszkodowań po wypadkach komunikacyjnych? Kancelaria Radców Prawnych Kośla Sylwester

Pomimo faktu, iż infrastruktura drogowa jest w coraz lepszym stanie, ciągle zdarzają się wypadki komunikacyjne, w efekcie których poszkodowani są często kierowcy oraz pasażerowie. Jeżeli i Ty należysz do grona tych osób i zdarzenie drogowe miało miejsce nie z Twojej winy, to możesz starać się o odszkodowanie. Jednakże nie jest to tak proste i wymaga poświecenia dużej ilości czasu oraz cierpliwości. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat – zapraszamy do lektury!

Czym jest odszkodowanie komunikacyjne i kiedy można się o nie ubiegać?

Wypadek komunikacyjny jest zdarzeniem w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, które jest wynikiem popełnienia przez osobę trzecią wykroczenia, przestępstwa, złamania prawa lub zasad bezpieczeństwa. Może on być spowodowany umyślnie lub nieumyślnie. Powypadkowe odszkodowanie komunikacyjne należy się ofierze, która poniosła starty niematerialne (np. uszczerbek na zdrowiu) lub materialne (np. zniszczone auto). W tym drugim przypadku można dochodzić swoich praw na postawie polisy OC samochodu sprawcy. Najbardziej tragicznym następstwem wypadku jest śmierć lub trwała, nieodwracalna niepełnosprawność. Innymi konsekwencjami są poważne złamania, wymagające nie tylko leczenia operacyjnego, ale także rehabilitacji. Osoba będąca uczestnikiem wypadu ponosi też starty psychiczne w efekcie których może popaść w głęboką depresję.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny można uzyskać, gdy ucierpiał kierowca samochodu, ale nie ze swojej winy. Podobnie jest w przypadku, gdy zostaną poszkodowani pasażerowie pojazdów, zarówno tego, którego kierowca był winny, jak i niewinny spowodowania wypadku. Co więcej o uzyskanie odszkodowania można się ubiegać, gdy zostanie się rannym w wypadku pojazdu transportu publicznego. Zasada ta obejmuje też pieszych i rowerzystów. Uzyskane zadośćuczynienia pod postacią rekompensaty finansowej powinno uwzględniać nie tylko poniesione straty zdrowotne, ale także utracenie możliwości wykonywania pracy zarobkowej czy też zdobywania wykształcenia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat odszkodowania?

W świetle obowiązujących przepisów prawa cywilnego, odszkodowanie jest świadczeniem, które ma pokryć wszelkie poniesione szkody. W związku z tym, powinno się dokładnie oszacować poniesione straty, uwzględniając wszystkie aspekty życia, czas rekonwalescencji i rehabilitacji, a także utraconych możliwości. Jedną z największych trudności, z jakimi musi zmierzyć się osoba poszkodowana, to uzyskanie satysfakcjonującej wysokości odszkodowania. Aby samodzielnie nie borykać się z wszelkimi kwestiami formalnymi, można skorzystać z pomocy specjalisty. Kancelaria Radców Prawnych Kośla Sylwester z Ostrowca Świętokrzyskiego zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań. Dzięki doradztwu profesjonalistów można znacznie szybciej uzyskać odszkodowanie, które będzie adekwatne do poniesionych strat. Niezbędne są  tym wypadku również negocjacje z firmami ubezpieczeniowymi, co  będzie przebiegało znacznie szybciej, współpracując z radcą prawnym. Ważną informacją dla osób, które mogą starać się o odszkodowanie jest kwestia przedawnienia. Jeżeli wypadek nie był wynikiem przestępstwa, to czas przedawnienia wynosi 3 lata, zaś jeżeli był wynikiem naruszenia prawa, to wynosi on 20 lat.

Opracowanie:
Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierska 26a
tel. 41 265 43 84
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz