Materiał Partnera

Co warto wiedzieć na temat druku offsetowego? Poradnik

Co warto wiedzieć na temat druku offsetowego? Poradnik

Większość drukarni oferuje dziś dwie podstawowe usługi – wydruk cyfrowy i offsetowy. Offset to tradycyjna metoda wydruku, która od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Ma ona jednak także pewne wady. Na czym polega druk offsetowy? Kiedy warto się na niego zdecydować, a kiedy lepiej postawić na wydruk cyfrowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Druk offsetowy – tradycyjna i sprawdzona metoda

Druk offsetowy pozwala na tanie i estetyczne wykonanie wielu identycznych kopii danego tekstu lub obrazu. To druk, który najlepiej sprawdza się przy wysokich nakładach – naświetlanie matrycy, konieczne do takiego druku, jest dość kosztowne – wykonanie w ten sposób zaledwie kilku odbitek po prostu jest nieopłacalne – jeśli więc potrzebujemy zaledwie kilku egzemplarzy danego tekstu lub obrazu, lepiej będzie zdecydować się na druk cyfrowy. Natomiast przy większych nakładach – kiedy wydajemy broszurę, książkę lub po prostu potrzebujemy dużej ilości materiałów promocyjnych – warto postawić na offset. Realizacja takiego zamówienia trwa zwykle od 1 do 3 dni roboczych, a jakość wydruku jest zawsze bardzo wysoka. Drukiem offsetowym na najwyższym poziomie zajmuje się zakład poligrafii Introart.

Zastosowanie druku offsetowego

Druk offsetowy bardzo często wykorzystywany jest przez branżę reklamową – pozwala on na wykonanie wielu identycznych kopii danych materiałów – szybko, sprawnie i w dobrej jakości. Wadą tego rozwiązania jest to, że każda kopia będzie wyglądać dokładnie tak samo – nie jest to więc dobry sposób na drukowanie personalizowanych treści. Jednak wszystkie magazyny, gazety, książki, broszury, plakaty i ulotki są drukowane właśnie w ten sposób. Druk offsetowy przy dużym nakładzie jest bardzo tani. Rzadziej dochodzi też do błędów w wydruku – decydując się na druk offsetowy mamy więc zagwarantowaną wysoką jakość zamówionych materiałów. To bardzo ważne – nasi klienci postrzegają nas także przez pryzmat jakości wydruku materiałów reklamowych. Druk cyfrowy sprawdzi się w innych sytuacjach – wtedy, kiedy chcemy zmieniać wygląd lub treść pojedynczych kopii lub potrzebujemy niewielkiego nakładu. Ciekawą, nowoczesną metodą wydruku jest też cyfrowy offset, który łączy w sobie obie metody. To druk cyfrowy, który pozwala na wprowadzanie modyfikacji poszczególnych kopii, działa on jednak równie szybko jak druk offsetowy. Takie materiały mają bardzo wysoką rozdzielczość, ich jakość dorównuje więc klasycznemu drukowi offsetowemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz