Materiał Partnera

Co trzeba wiedzieć o gazie pieprzowym, zanim go kupisz?

Co trzeba wiedzieć o gazie pieprzowym, zanim go kupisz?

Gaz pieprzowy w naszym społeczeństwie nie budzi pozytywnych skojarzeń - jest uważany za szkodliwy środek. Jednak nic bardziej mylnego. To produkt, który może zapewnić nam przewagę podczas niebezpiecznych sytuacji - bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Korzystają z niego nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Warto dowiedzieć się o nim więcej.

Czym jest gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy, zwany również ręcznym miotaczem gazu, to mieszanka substancji drażniących, jedno lub wieloskładnikowych. Po zaaplikowaniu działa na receptory bólu, powodując silne pieczenie, a także łzawienie i problemy z oddychaniem. W zależności od ilości użytego gazu i innych czynników (np. opadu deszczu i śniegu), efekt może się utrzymywać od 15 do 60 minut.

Gaz jest dostępny w formie aerozoli przypominających deozodrant lub w formie bardziej “zakamuflowanej”, np. obudowie imitującej długopis. Dzięki temu gaz możesz nosić ze sobą wszędzie, nie wzbudzając niczyich podejrzeń.

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Zgodnie z przepisami (art. 11 Ustawy o broni i amunicji) gazy pieprzowe są legalne i nie jest potrzebne na nie pozwolenie. Jednak jego legalne użycie ogranicza się wyłącznie do sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, czyli samoobrony. Gaz może być użyty wobec człowieka i zwierzęcia. Użycie gazu w innych okolicznościach może grozić konsekwencjami prawnymi.

Jak korzystać z gazu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

W stresie łatwo stracić panowanie nad sytuacją i niechcący zrobić sobie krzywdę. Dlatego przedstawiamy zbiór zasad, z którymi warto się zapoznać wcześniej, aby sprawniej zareagować w sytuacji niebezpieczeństwa.

  • Noś gaz w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej w takim, gdzie łatwo będziesz mógł go chwycić ręką dominującą (np. osoba praworęczna powinna nosić gaz w prawej kieszeni).
  • Jeśli możesz, używając gazu zachowaj dystans na wyciągnięcie ręki między tobą a napastnikiem. Dzięki temu nie narazisz się na odpryski gazu, a napasnik będzie miał mniejsze szanse na obezwładnienie.
  • Po użyciu gazu, oddal się jak najszybciej w bezpieczne miejsce i zadzwoń na policję.

Gdzie kupisz gaz pieprzowy?

Produkty do samoobrony posiada w swojej ofercie m.in. sklep militarny Wild Team Michał Chrostek. Jeśli planujesz kupić gaz, zrób to tylko i wyłącznie w miejscu godnym zaufania. Nigdy nie kupuj takich produktów na bazarach lub od osób trzecich - nigdy nie wiesz, w jakich warunkach powstał produkt lub w jakich warunkach był przechowywany. Innymi słowy - nigdy nie będziesz mieć pewności na co tak naprawdę trafisz.

Opracowanie:
Luboń, al. Jana Pawła II 5E lok. 1
tel. 512 817 466
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz