Co trzeba wiedzieć o dokumentacji firmy transportowej?

Co trzeba wiedzieć o dokumentacji firmy transportowej?

Osoby wykonujące przewóz towarów lub osób muszą posiadać odpowiednie dokumenty. Jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz firmę transportową? A może chcesz skorzystać z usług transportowych? Dowiedz się, jakie dokumenty powinien posiadać każdy kierowca i sprawdź, jaka dokumentacja powinna być przechowywana w siedzibie firmy. Przeczytaj, co powinna zawierać dokumentacja przewozu ładunków specjalistycznych.

Jakie dokumenty powinien posiadać kierowca?

Dokumenty osobiste

Każdy kierowca, który pracuje w firmie transportowej, musi mieć przy sobie dokumenty osobiste, czyli:

  • prawo jazdy,
  • kartę kierowcy,
  • świadectwo kierowcy,
  • zaświadczenia potwierdzające ważność badań lekarskich i psychologicznych,
  • zaświadczenie o działalności
  • wykresówki lub zapis cyfrowy z tachografu

Poza tym, jeśli transportowane towary to ładunki niebezpieczne, kierowca musi posiadać także odpowiedni certyfikat uprawniający do tego typu czynności.

Dokumenty związane z pojazdem i ładunkiem

Poza dokumentami osobistymi każdy kierowca, który zajmuje się przewozem towarów, powinien obowiązkowo posiadać dokumentację transportową dotyczącą samego pojazdu, czyli dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, a także upoważnienie do korzystania z pojazdu.

Dodatkowo, jeśli kierowca podejmuje się transportu międzynarodowego, jego obowiązkiem jest posiadanie zezwolenia międzynarodowego z certyfikatem EURO. W przypadku przewożenia ładunków niebezpiecznych kierowca koniecznie musi mieć przy sobie świadectwo dopuszczenia pojazdu, a w przypadku przewożenia żywych zwierząt – świadectwo, że wybrany środek transportu został zatwierdzony przez powiatowego lekarza weterynarii.

Poza tym kierowca musi również posiadać dokumenty związane z przewożonym ładunkiem, czyli list przewozowy, świadectwo pochodzenia towaru, fakturę VAT i kwit wagowy. Dokumentacja przewozu ładunków specjalistycznych musi zawierać też zezwolenie pozwalające na przejazd pojazdu wraz z ładunkiem lub bez, którego masa, naciski osi lub wymiary są większe niż wielkości przewidziane w przepisach. Dowiedz się więcej o zezwoleniach na transport ponadgabarytowy.

Ostatnim ważnym dokumentem, który koniecznie trzeba wymienić, jest wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub wypis z licencji.

Jakie dokumenty powinna mieć firma spedycyjno-transportowa?

Oprócz dokumentów, które powinien mieć przy sobie kierowca, równie ważna jest dokumentacja przechowywana w siedzibie firmy.

Wśród najważniejszych dokumentów powinny znaleźć się dokumenty potwierdzające dostęp do rynku, czyli oryginały licencji i zezwoleń potwierdzających wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, certyfikat kompetencji zawodowych, ubezpieczenie OC, a także wykaz pojazdów, którymi wykonywany jest transport.

W firmie powinny być przechowywane także akta pracownicze dotyczącego zatrudnionych kierowców. Do takich dokumentów należą między innymi umowy, zaświadczenia o kwalifikacjach czy szkoleniach. W teczkach pracowników powinny się również znaleźć wypisy i kserokopie dokumentów osobistych.

Przechowywanie dokumentacji to jedna sprawa, równie ważne jest prowadzenie ewidencji kierowców. Kontrolowane powinno być, czy kierowcy przestrzegają określonych norm czasowych itd.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz