Materiał Partnera

Co to znaczy, że schody są zabiegowe?

Co to znaczy, że schody są zabiegowe?

Wybór schodów do domu będzie miał istotny wpływ na komfort użytkowania wnętrz, a także na ich estetykę. Współczesne technologie pozwalają na zaprojektowanie schodów idealnie dopasowanych do warunków panujących we wnętrzach oraz do potrzeb i preferencji domowników. Jednym z najczęstszych wyborów są schody zabiegowe. Czym dokładnie się one charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Schody zabiegowe, czyli jakie?

Schodami zabiegowymi nazywamy specyficzną konstrukcję schodów jednobiegowych, czyli składających się z jednej części, ze skrętem biegu wymuszającym zmianę kierunku ruchu. Bieg w tego typu schodach skręca pod kątem prostym, do czego najczęściej dochodzi u podstawy całej konstrukcji. W tym miejscu nie ma spocznika, a zostaje on zastąpiony specjalnie wyprofilowanymi stopniami, które posiadają zróżnicowane wymiary. Chodzi tu w szczególności u ich szerokość, która jest największa przy ścianie i zwęża się ku załomom. W efekcie stopnie w schodach zabiegowych kształtem przypominają trapezy bądź trójkąty. Z tego też powodu ich użytkowanie może być utrudnione i niezbyt wygodne, ponieważ w najwęższych miejscach stopy nie mieszczą się w całości na stopniach.

Sekretem funkcjonalnej konstrukcji schodów zabiegowych są dobrze zaprojektowane stopnie, o odpowiednio dużej szerokości i tej samej wysokości. Istotne znaczenie mają tu również wygodne balustrady ułatwiające poruszanie się wzdłuż biegu. - Podpowiada przedstawiciel firmy Wróblewski Design, której specjalnością jest produkcja schodów.

Takie rozwiązanie nadaje się do łączenia poszczególnych pięter domu, ale sprawdzi się również w przypadku dostępu do strychu lub poddasza. Warto przy tym zaznaczyć, ze schody zabiegową mogą mieć różną konstrukcję. Wykonuje się je zarówno z drewna, jak również w wersji betonowej, którą można wykończyć drewnianymi okładzinami.

Zalety schodów zabiegowych

Odpowiednio zaprojektowane schody zabiegowe będą wygodne w użytkowaniu i pozwolą na sprawną komunikację pomiędzy kondygnacjami domu. Z czego wynika rosnąca popularność tej technologii? Do atutów schodów zabiegowych należy:

  • Niewielka powierzchnia – schody zabiegowe zajmują niewiele miejsca i można dzięki nim zaoszczędzić i wygospodarować nieco więcej przestrzeni, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku mniejszych pomieszczeń w domach oraz dwupoziomowych mieszkań.
  • Lekka konstrukcja – schody zabiegowe wyróżnia oryginalna forma, wizualnie lżejsza i delikatniejsza od nieco bardziej topornych schodów dwubiegowych ze spocznikami, co jest szczególnie widoczne w przypadku schodów betonowych.
  • Ciekawe wykończenie – liczne dostępne na rynku materiały pozwalają na stosowanie różnych wykończeń schodów zabiegowych, np. przy pomocy drewnianych okładzin, dzięki którym stworzymy zarówno schody nowoczesne, jak i bardziej klasyczne, w pełni dopasowane do aranżacji wnętrza.

Biorąc pod uwagę tak liczne zalety schodów zabiegowych nie dziwi fakt, iż są one często wybieraną konstrukcją do domów i mieszkań.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz