Materiał Partnera

Co to znaczy, że pieczywo jest pełnoziarniste?

Co to znaczy, że pieczywo jest pełnoziarniste?

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś na tym, czym dokładnie jest pieczywo pełnoziarniste, zachęcamy do przeczytania tego artykułu. W nim bowiem poznasz odpowiedź na odwiecznie nurtujące Cię pytanie. Co więcej, może zdołamy przekonać Cię do włączenia do diety bułek i chleba wypiekanych w ten sposób? To bowiem najzdrowszy wybór, co już dawno udowodnili naukowcy!

Jak powstaje pieczywo pełnoziarniste?

Najważniejszą cechą pieczywa pełnoziarnistego jest fakt, że przygotowuje się go z mąki nieoczyszczonej. Dlaczego tak się dzieje? Z prostej przyczyny, zewnętrzna warstwa, czyli tak zwana okrywa nasienna zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak minerały, witaminy czy błonnik. Po zmieleniu i upieczeniu chleba z takich ziaren ten ma więcej właściwości prozdrowotnych. Chleb z mąki białej, czyli oczyszczonej pozbawiony jest wielu wartości odżywczych. Pieczywo pełnoziarniste można wypiekać z każdego rodzaju mąki nieoczyszczonej. Należy jednak zauważyć, że mąka pszenna ma wtedy gorzkawy posmak, raczej więc nie stosuje się jej w piekarniach.

Wybiera się za to pyszną, zdrową mąkę żytnią, która jest grubsza i ciemniejsza. Chleb, jaki z niej powstaje jest często koloru szarobrązowego. Co więcej, jego świeżość i wilgotność pozostaje na dłużej! Nie mówiąc oczywiście o wszystkich prozdrowotnych właściwościach, jakimi może się poszczycić.

Nie każdy ciemny chleb to pieczywo pełnoziarniste!

Niestety wbrew powszechnej wiedzy, nie jest tak, że pieczywo ciemne kupione na przykład w piekarni Dariusza Jędrzejczaka zawsze jest pełnoziarniste. Czasem bowiem tworzy sie je z oczyszczonej mąki pszennej i zabarwia karmelem. Warto więc zawsze czytać etykiety przed zakupem konkretnego chleba czy bułek. Może się bowiem okazać, że wybierzesz mąkę pszenną nawet o tym nie wiedząc! Jak łatwo ocenić, czy chleb, jaki wybierasz jest pełnoziarnisty? Po zawartości błonnika, w stu gramach produktu powinno go być około 6 gram, a nawet więcej. Pamiętaj także, że jeśli w składzie jest mąka pszenna, karmel czy melasa, nie jest to pieczywo pełnoziarniste.

Opracowanie:
Gniechowice, Kątecka 71 lok. B
tel. 509 335 161
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz