Materiał Partnera

Co to są odpady komunalne i do czego są wykorzystywane?

Co to są odpady komunalne i do czego są wykorzystywane?

Odpady komunalne to wszystko, co pozostaje po naszym codziennym życiu. Są to głównie surowce wtórne, organiczne, paleniskowe czy odpady o małej ilości surowca wtórnego. Warto zastanowić się dłużej nad odpadami wtórnymi, aby nie zanieczyszczać naszego środowiska, ale wykorzystywać je powtórnie. Świadomość Polaków w tym temacie zmienia się, jednak ciągle jeszcze zostaje dużo do zrobienia w zakresie dbania o środowisko.

Segregacja odpadów

Produkujemy bardzo dużo odpadów. Dlatego warto już w domu segregować śmieci, aby wyrzucić je do odpowiednich pojemników – dbając tym samym o nasze środowisko. Przedsiębiorstwo surowców wtórnych udziela nawet porad, informacji jak segregować odpady w domu. To dość istotne, gdyż ilość śmieci wyprodukowana przez jedno gospodarstwo domowe jest zatrważająca – odpady papierowe, plastikowe, aluminiowe, tworzywa sztuczne, folie, tekstylia. Wystarczy, że jednego dnia uważnie się przyglądniemy, ile wyrzucamy rzeczy do kosza, a ile zgromadziłoby się nam przez cały tydzień. Segregując odpady dbamy o nasze środowisko, a przy okazji możemy też nieco zarobić kierując się do firm oferujących skup plastiku, tworzyw sztucznych, puszek, folii, kartonów. Zwłaszcza, że często firmy tego typu oferują swój własny transport i przewiezienie odpadów do recyklingu.

Przetwarzanie odpadów

Co możemy zrobić z makulatury, tworzyw sztucznych, folii, puszek, kartonów i plastiku? Okazuje się, że bardzo dużo. Przykładowo – taśmy maskujące, doniczki i podstawki, opakowania na jajka, bandaże, filtry do kawy, pojemniki szklane, blaty kuchenne, opakowania, butelki, długopisy, folie, meble ogrodowe, części samochodowe, ubrania, torby, banknoty, naczynia jednorazowe, lampy, wieszaki. Produktów uzyskanych z przetwarzania makulatury, tworzyw sztucznych, plastiku jest bardzo dużo, czego warto mieć świadomość. Dzięki recyklingowi obniżamy koszty wyprodukowania nowych towarów oraz obniżamy ilość energii, która jest potrzebna na ich wyprodukowanie. Ponadto, zmniejszamy ilość śmieci na wysypiskach, w konsekwencji czego chronimy nasze środowisko. Zamiast czerpać kolejne zasoby naturalne, wykorzystujemy surowce wtórne. Same korzyści. Bezwzględnie, potrzebujemy wielu kampanii uświadamiających, aby jak najwięcej ludzi segregowało śmieci i przekazywało je do powtórnego wykorzystania.

Opracowanie:
Koszalin, Połczyńska 58
tel. 94 342 65 21
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz