Materiał Partnera

Co to są głośniki nisko, średnio- i wysokotonowe?

Co to są głośniki nisko, średnio- i wysokotonowe?

Głośniki niskotonowe, średniotonowe oraz wysokotonowe to różne rodzaje głośników, które przystosowane są do obsługi poszczególnych zakresów częstotliwości. Dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych głośników możliwe jest uzyskanie pełniejszego i dokładniejszego dźwięku niż w przypadku użycia jednego głośnika pełnozakresowego. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat poszczególnych rodzajów głośników.

Głośniki niskotonowe

Głośniki niskotonowe, znane również jako woofery, odpowiadają za obsługę niższego zakresu częstotliwości. Wyróżnia się kilka rodzajów głośników niskotonowych:

  • standardowe głośniki niskotonowe – wytwarzające częstotliwości w zakresie od 20 HZ do 2 kHz;
  • głośniki superniskotonowe – czyli subwoofery, wytwarzające dźwięki o bardzo małej częstotliwości, w granicach 20-250 Hz. W sprzedaży dostępne są subwoofery aktywne, z wbudowanym wzmacniaczem, oraz subwoofery pasywne, wymagające dodatkowego wzmacniacza;
  • midwoofery – wytwarzające częstotliwości w zakresie od 200 do 5 kHz.

Głośniki średniotonowe

Głośniki średniotonowe są niezwykle ważnym elementem zestawu głośnikowego. Czemu? Jak tłumaczy nasz rozmówca ze sklepu z nagłośnieniem Lighting Center: Głośniki średniotonowe są odpowiedzialne za obsługę środkowego zakresu częstotliwości, pomiędzy tonami niskimi a wysokimi, mieszczącego się w zakresie od 500 Hz do 4 kHz. Ucho ludzkie jest najbardziej wrażliwe właśnie na częstotliwość środkową. Zakres ten to choćby dźwięki instrumentów muzycznych oraz ludzki głos.

Głośniki średniotonowe nie są przystosowane do wytwarzania zarówno bardzo niskich, jak i bardzo wysokich częstotliwości, przez co muszą być wspomagane przez odpowiednie głośniki niskotonowe oraz wysokotonowe.

Głośniki wysokotonowe

Zadaniem głośników wysokotonowych jest odtwarzanie górnej części pasma. Częstotliwości wytwarzane przez te głośniki mieszczą się w zakresie od 2 do 20 kHz, jednak istnieją specjalne rodzaje głośników, które potrafią osiągać nawet 100 kHz. Głośniki wysokotonowe dzieli się na dwie podstawowe grupy:

  • tweetery – przenoszące najwyższe częstotliwości, bądź to pełną słyszalną górną część pasma, bądź nawet powyżej granicy słyszalności ludzkiego ucha. Wyposażone są one w niewielkie, zintegrowane tuby.
  • drivery – (w języku angielskim znane pod nazwą „compression driver”) o powierzchni promieniującej membrany znacznie większej od średnicy wylotu głośnika. Dzięki temu drivery są sprawniejsze od typowych głośników membranowych.

Ponadto można spotkać się również z głośnikami piezoelektrycznymi oraz wstęgowymi, jednak pierwsze z nich są spotykane jedynie w przypadku bardzo taniego sprzętu, a drugie, choć coraz częściej trafiają do sprzętu estradowego, nie są jeszcze zbyt rozpowszechnione.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz