Artykuł sponsorowany

Co to ryczałt ewidencjonowany? Kto może z niego skorzystać?

Co to ryczałt ewidencjonowany? Kto może z niego skorzystać?

Ryczałt ewidencjonowany jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej. Wszyscy, którzy korzystają z tej formy rozliczenia płacą podatek od przychodu, ale nie mają możliwości pomniejszenia go o koszty jego uzyskania. Do wyliczenia podatku konieczne jest prowadzenie dokładnej ewidencji przychodów. Kto może skorzystać z takiej formy rozliczeń? Kiedy to się opłaca? Wszystkie niezbędne informacje na temat ryczałtu znajdziesz w artykule.

Kto może skorzystać z rozliczenia ryczałtu?

To, komu przysługuje prawo do rozliczenia ryczałtu określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym. Na mocy tej ustawy, taka forma rozliczenia z fiskusem przysługuje osobom fizycznym prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, osobom osiągającym przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych rodzajów umów o podobnym charakterze, pod warunkiem, że nie są one zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Ostatnią grupą osób, którym przysługuje rozlicznie ryczałtowe są osoby duchowne, w przypadku których, zryczałtowany podatek dochodowy jest opłacany od ich przychodów.

Kiedy rozliczenie ryczałtu się opłaca?

Wiadomo, nie każde rozwiązanie zawsze będzie odpowiednie dla wszystkich. Nie inaczej jest z podatkiem ryczałtowym. Eksperci w tej dziedzinie, zgodnie twierdzą, że ta forma rozliczenia jest szczególnie korzystna dla osób, prowadzących działalność gospodarczą, która to opiera się na ich własnej pracy i wiedzy, nie wymagając przy tym dokonywania żadnych kosztowanych inwestycji.

Ryczałt ewidencjonowany - ewidencja przychodów

Każdy, kto rozlicza się w formie ryczałtu, musi posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów oraz prowadzić wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych, osobno za każdy rok podatkowy, czyli krótko rzecz ujmując, ryczałtowcy zobowiązani się do prowadzenia ewidencji przychodów. Taką ewidencję prowadzi się w formie tabeli, w której wykazuje się każdy osiągnięty przychód. Oprócz wykazania przychodów należy podać również numer dokumentu potwierdzającego dany zakup oraz kwotę przychodu, która jest opodatkowana daną stawką ryczałtu. Ewidencję prowadzi się zazwyczaj w formie papierowej lub komputerowo.

Warto wspomnieć o tym, że ewidencja przychodów nie musi być prowadzona osobiście przez danego podatnika. To zadanie można powierzyć zewnętrznej firmie lub biurowi rachunkowemu - na terenie Warszawy rozliczaniem takiego podatku zajmuje się biuro Tomasza Ślósarczyka, świadczące kompleksowe usługi z zakresu rachunkowości. W ramach rozliczania ryczałtu biuro to  oferuje obliczanie zaliczek na podatek dochodowy, prowadzenie wspomnianej wcześniej ewidencji środków trwałych i wyposażenia, sporządzenie zeznań podatkowych PIT oraz pomoc w uruchomieniu działalności objętej ryczałtem.

Opracowanie:
Warszawa, Grochowska 304 lok. 24
tel. 600 245 708
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz