Artykuł sponsorowany

Co to jest ultrasonografia? Rodzaje i zastosowanie w diagnostyce

Co to jest ultrasonografia? Rodzaje i zastosowanie w diagnostyce

Wśród wielu różnorodnych badań diagnostycznych, najczęściej wykonywana jest ultrasonografia, czyli badanie USG. Diagnostyka ultrasonograficzna pozwala na skuteczne wykrycie wielu niepokojących zmian, które mogą mieć wpływ na zdrowie, a nawet życie pacjenta. Badanie USG może być powtarzane wiele razy, dlatego też najchętniej korzystają z niego specjaliści chorób wewnętrznych. Na czym polega ultrasonografia? Jakie są jej rodzaje i zastosowanie? 

Co to jest diagnostyka ultrasonograficzna?

USG to badanie obrazowe, które z dokładnością pokazuje wielkość i kształt poszczególnych narządów. Wykonywane jest w gabinecie USG najczęściej przez internistę. Pozwala na dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych, biorąc pod uwagę zmiany, takie jak zgrubienia czy guzy. W ten sposób sprawdza się kondycję wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, piersi, moszny. USG jamy brzusznej wykonuje się u kobiety ciężarnej, by stwierdzić czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie USG polega na zaglądaniu do wnętrza macicy przez powłoki brzuszne. Wśród diagnostyki ultrasonograficznej wyróżnia się różnorodne rodzaje USG, które powinny być wykonywane w gabinecie lekarskim. 

Na czym polega USG?

Badanie należy do zakresu usług medycznych, a do jego wykonania wykorzystuje się fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Bezboleśnie wnikają do naszego ciała i rozchodzą się, nie uszkadzając komórek. Dzięki temu, że każdy narząd odbija ultradźwięki w inny sposób, można z łatwością rozpoznać jego strukturę. Ważną częścią aparatu jest głowica, w której znajduje się przetwornik ultradźwięków. Obraz narządu lub wybranej tkanki powstaje na monitorze dzięki temu, że impuls akustyczny zostaje zamieniony na elektryczny. USG wchodzi w skład badań specjalistycznych, dlatego do jego wykonania niezbędne jest wykorzystanie nowoczesnego sprzętu - podkreśla Piotr Zyzak lek. med. internista

Rodzaje badań ultrasonograficznych


Pracownie USG świadczące usługi lekarskie wymagają konsultacji lekarskiej przed wykonaniem badania. Jest ona niezbędna w procesie przeprowadzenia skutecznej diagnostyki. USG tarczycy umożliwia dokładną ocenę wielkości oraz ewentualnych zmian w obrębie narządu. Wskazaniem do badania są nieprawidłowości w badaniu palpacyjnym oraz nieprawidłowe wyniki hormonów tarczycy. USG sutków wskazane jest głównie u młodych kobiet do 40. roku życie. Pozwala na zaobserwowanie zmian związanych z występowaniem guzów piersi. USG naczyń krwionośnych umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne, tętnice i żyły. Wskazaniem do wykonania USG układu moczowego jest diagnostyka chorób układu oraz zmiany w obrębie jamy brzusznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz