Materiał Partnera

Co to jest szkolenie okresowe BHP?

Co to jest szkolenie okresowe BHP?

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy to jedne z najważniejszych elementów, jakie muszą zagwarantować pracodawcy przybyłym do firmy pracownikom. Obowiązek zachowania zasad bezpieczeństwa reguluje Kodeks pracy, który jasno informuje o regularnym uczestnictwie pracowników w szkoleniach okresowych. W związku z tym pracodawca musi zgodnie z przepisami kierować pracowników na okresowe szkolenia BHP, które mają na celu aktualizację zdobytej już wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Na czym polegają takie szkolenia i dlaczego są ważne?

Dlaczego trzeba przeprowadzać szkolenia okresowe BHP?

Niepodważalnym obowiązkiem pracodawcy jest zagwarantowanie pracownikom bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Jak zauważa Karina Pasternak z firmy Pancernik Centrum Szkoleniowo-Doradcze, higiena w głównej mierze zależna jest od wiedzy z zakresu BHP. Aby regularnie podnosić komfort oraz bezpieczeństwo pracy, zadaniem pracodawcy jest organizacja cyklicznych i praktycznych szkoleń w tym zakresie, które mają stać się uzupełnieniem oraz sprawdzeniem praktycznej wiedzy. Prawo to reguluje rozporządzenie, które nakazuje wykonywanie szkoleń okresowych BHP. Mają one na celu aktualizację wiedzy już zdobytej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zapoznanie się z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w dziedzinie BHP. Mimo iż szkolenie wstępne i okresowe nie różnią się bardzo pod względem organizacyjnym, każde z nich jest obowiązkowe. Przyjmuje się, że od właściwego zrozumienia zasad BHP zależy bezpieczeństwo nie tylko pojedynczego pracownika, lecz także całego zespołu czy zakładu pracy.

Kiedy i jak często wykonuje się szkolenie okresowe BHP?

Okresowe szkolenie BHP jest kontynuacją początkowych szkoleń, jakie odbywają się w całym cyklu. Powinny się odbywać przy zatrudnianiu każdego pracownika. Przyjmuje się, że szkolenie okresowe BHP powinno zostać zorganizowane w ciągu 6 miesięcy od momentu zatrudnienia osób kierujących pracownikami lub w ciągu 12 miesięcy od momentu zatrudnienia pracowników na pozostałych stanowiskach. Jak się jednak okazuje, to nie koniec szkoleń okresowych, gdyż powinny się one odbywać cyklicznie. Zdaniem specjalistów należy je przeprowadzać regularnie co 3 lata w przypadku pracowników na stanowiskach robotniczych. W przypadku osób, które pracują na stanowiskach objętych zwiększonym poziomem niebezpieczeństwa, takie szkolenia powinny odbywać się raz do roku. Pozostała kadra pracownicza, obejmująca m.in. pracodawców, szkolona powinna być co 5–6 lat.

Opracowanie:
Murowana Goślina, Kręta 3A lok. 3
tel. 728 925 734
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz