Co to jest smak umami?

Co to jest smak umami?

Nasze kubki smakowe rozróżniają cztery podstawowe smaki: słony, słodki, gorzki i kwaśny. Ale istnieje jeszcze jeden smak, który został odkryty przez azjatów – umami. Nie jest to smak, którego wyczucie przychodzi nam z taką łatwością jak rozpoznanie kwaśnego czy słodkiego smaku. Przeczytaj, jaki smak określa się mianem umami. Sprawdź, w jakich potrawach można go znaleźć.

Strony www Strony www

Jaki to smak umami?

Smak umami został odkryty przez Kikunae Ikeda, profesora chemii na jednym z uniwersytetów w Tokio. Wyizolował on z wodorostów konbu ich esencję, czyli smak umami – co po japońsku oznacza „pyszny”. Powstało pytanie, czy umami można uznać za osobny smak, który funkcjonuje na takich samych zasadach jak pozostałe cztery.

Smak ten wiąże się z obecnością kwasu glutaminowego. Jest to aminokwas, który w naturze spotykany jest najczęściej. Smak ten można znaleźć zarówno w pomidorach i grzybach, jak i serach oraz wędlinach. Smak ten zostaje długo w ustach i daje wrażenie wypełnienia. Jest uczucie oparte na nieoczywistych niuansach. Dlatego też trudniej ten smak odróżnić od smaku słodkiego czy słonego.

Jakie zdrowe produkty mają smak umami?

Ten rodzaj smaku obecny jest zarówno w zdrowym, jak i szkodliwym jedzeniu. Zdrowa kuchnia nie oznacza utraty smakowych doznań. Zdrowe jedzenie ma wiele różnorodnych jakości smakowych. Warto o tym pamiętać. Jeżeli chcesz doświadczyć smaku umami i jeść zdrowo, wykorzystaj takie produkty jak:

  • mięso i mięsne wywary;
  • ryby;
  • owoce morza;
  • orzechy;
  • pomidory;
  • brokuły;
  • grzyby;
  • zielona herbata.

Umami obecny jest w produktach, które powstały w procesie fermentacji. W serach zatem również go znajdziemy. Największą jej ilość ma parmezan. Nie tylko japońskie restauracje są w stanie zapewnić naszym kubkom smakowym ten smak. Pełno jest go również w innych kuchniach. Przykładowo dużo smaku umami znajdziemy w kuchni włoskiej. Należy nieustannie szukać nowych jakości w pożywieniu i próbować nieznanych rzeczy.

Dlaczego smak umami jest przyjemny?

Słodki smak to informacja o wysokokalorycznych węglowodanach. W przypadku smaku umami chodzi o dużą ilość białka, na którą nasz organizm ma duże zapotrzebowanie. Dlatego tez smak ten odczuwamy jako przyjemny.

Dużo glutaminianu sodu może mieć negatywne działanie. Należy zatem uważać. Istnieje podejrzenie, że glutaminian sodu jest przyczyną syndromu chińskiej restauracji. Duże jego ilości są obecne w wysoko przetworzonych produktach. Dlatego też tak trudno oprzeć się nim. Dużą ilość glutaminianu sodu można znaleźć w kostkach bulionu, zupach w proszku czy chipsach. Na te produkty należy uważać. Duże ilości tej substancji nie wpływają dobrze na organizm. Wszystko jest dobre, ale w umiarze. Musimy dbać o zbilansowaną dietę i dostarczać naszym kubkom smakowym zbilansowane smaki. Dopiero wtedy odnajdziemy w pożywieniu pełną harmonię, na której powinno nam zależeć.

Wynalezienie smaku kokumi

Kokumi jest kolejnym smakiem, o którego istnieniu możemy nie wiedzieć. Zaczęto nad nim badania później niż nad smakiem umami. Smak ten wzmacnia smaki innych smaków. Taka żywność jest intensywniejsza. Kokumi jest smakiem, który sam w sobie nie ma smaku. Występuje on w wielu kuchniach a przez duszenie, suszenie czy marynowanie jego intensywność rośnie. Mają go produkty takie jak ekstrakt drożdżowy, cebula czy czosnek. Badania nad smakami umami i kokumi nadal trwają. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży